گردباد روی سطح خورشید

* یک فضاپیمای ناسا ویدیویی شگفت انگیز از گردبادهایی را در حال وزیدن بر سطح خورشید ثبت کرده.

رقص فواره های چرخان "تورنادو-گونه" بر سطح خورشید که توسط رصدخانه ی دینامیک
خورشیدی ناسا در یا بازه ی 30 ساعته میان 7 و 8 فوریه ی 2012 گرفته شده..
این فوران های "تورنادو-گونه" از پلاسمای به شدت داغ، توسط رصدخانه ی دینامیک خورشیدی ناسا (SDO) که پیوسته در حال ثبت ویدیوهایی با کیفیت بالا از خورشید است دیده شدند.

این ویدیو، فواره های چرخانی از پلاسما را نشان می دهد که در یک بازه ی زمانی 30 ساعته میان هفتم و هشتم فوریه، بر سطح خورشید می خزند و آن را در می نوردند. ولی بر خلاف گردبادهای زمینی، که پدیده هایی بر پایه ی انرژی جنبشی باد هستند، گردبادهای پلاسمای خورشید توسط میدان های مغناطیسی نیرومند این ستاره شکل می گیرند.

یکی از دانشمندان دست اندر کار SDO در توضیح ویدیو می‌گوید: «در منطقه ی فعالی از خورشید که در ویدیو بزرگنمایی می شود، پس زمینه ای روشن پشت این جریان های چرخشی پلاسما به چشم می خورد. ذرات [پلاسما] در کشاکش رقابت میان نیروهای مغناطیسی به دام افتاده و به این شکل کشیده و جابجا می شوند. مسیر جابجایی آن ها در راستای رشته خطوط میدان های مغناطیسی است.»

در ویدیو پلاسمای خنک تر به شکل لکه های تیره روی پس زمینه ای روشن دیده می شود. فضاپیمای SDO این ویدیو را در محدوده ی نهایت فرابنفش طیف نور ثبت کرده که به آن رنگ زرد هراس آوری بخشیده است. (برای تماشا، صدای دستگاه را هم بلند کنید! - البته ویدیو در اصل بی صداست!)

ناسا ویدیوی تازه ی SDO را به مناسبت دومین سالگرد آغاز ماموریت این تلسکوپ فضایی، که در 11 فوریه ی 2010 به فضا پرتاب شد منتشر کرده. این فضاپیمای 850 میلیون دلاری در حال انجام یک ماموریت پنج ساله برای ثبت ویدیوهایی با کیفیت بالا از خورشید، جهت کمک به ستاره شناسان در شناخت بهترِ چگونگی اثر تغییرات چرخه ی آب و هوایی خورشید روی زندگی ساکنان زمین است. 

خورشید در حال حاضر در حال طی یک دوره ی فعال از چرخه ی 11 ساله ی آب و هواییش می باشد. چرخه ی کنونی به عنوان چرخه ی 24 شناخته شده و در سال 2013 به اوج خواهد رسید.

واژه نامه:
NASA - tornado - plasma - Solar Dynamics Observatory - high-definition - sun - Earth - wind-driven - magnetic field - active region - magnetic force - magnetic field line -extreme ultraviolet - light spectrum - solar weather cycle - Solar Cycle 24

منبع: SPACE.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه