نخستین ویدیو از سمت پنهان ماه

* یک فضاپیمای نقشه بردار گرانشی که به دور ماه می گردد، نخستین ویدیو از سمت پنهان ماه - نمایی
که هرگز کسی از روی زمین ندیده - را به زمین فرستاده است.

این ویدیوی تازه را یکی از کاوشگرهای دوقلوی ناسا به نام گریل (Grail) با بهره ازیک دوربین جدید به نام MoonKAM* ثبت کرده. این دوربین سرانجام مورد کاربرد دانش آموزان روی زمین قرار خواهد گرفت تا به عنوان بخشی از یک پروژه ی آموزشی، با آن از سطح ماه عکس بگیرند. دو فضاپیمای گریل از زمان رسیدن به ماه در آغاز سال نوی میلادی، در حال گردش در مدار به دور آنند (خبرش را اینجا بخوانید: دوقلوهای GRAIL به سلامت به ماه رسیدند).
ماریا زوبر، بازرس اصلی گریل از MIT در کمبریج، طی بیانیه ای که همراه با این ویدیو منتشر شد گفت: «کیفیت این ویدیو عالی است و به دانشجویانی که آماده ی کاوش ماه با MoonKAM می شوند نیرو می دهد.»
از آن جایی که ماه با زمین در قفل گرانشی گیر افتاده، تنها یک سمتش همیشه رو به ماست که به آن "سمت پیدای ماه" می گویند و آن سمت که هرگز رو به زمین قرار نمی گیرد به نام "سمت پنهان ماه" خوانده می شود (این تصویر متحرک را ببینید). تنها فضاپیماهای رباتیک و سرنشینان آپولو که در دهه ی 1960 و 1970 به دور ماه چرخیدند آن سوی ماه را به طور مستقیم دیده اند.
دهانه های سایه گرفته در قطب جنوب، سمت پنهان ماه - تصویر بزرگ تر

زمان ویدیو حدود 30 ثانیه است و سمت پنهان ماه را همچون چشم اندازی خشن و زخم خورده نشان می دهد. ده‌ها دهانه و گودال در میدان دید دوربین به چشم می خورد.

در آغاز ویدیو، دهانه ی برخوردی پهناور "دریای خاوری" را می بینیم که 900 کیلومتر پهنا داشته و میان سمت پیدا و پنهان آن مشترک است و بنا به توصیف ناسا، به روشنی در یک سوم پایینی نما دیده می شود. سمت چپ میانه ی نما هم دهانه ی دریگالسکی، یک گودال 149 کیلومتری دیده می‌شود که به خاطر ساختار ستاره ای شکلی که در مرکزش قرار دارد، از دیگر گودال ها متمایز است...

----------------------------------
* MoonKAM: یا Moon Knowledge Acquired by Middle school students

واژه نامه:
NASA Grail - MoonKAM - Earth - Maria Zuber - near side - far side - Apollo - moon - Mare Orientale - Drygalski crater

منبع: SPACE.com
خلاصه برگردان: یک ستاره در هفت آسمان

2 دیدگاه شما:

Moe Changavar

با درود، در جايى خواندم كه ناسا در عمليات "لامپ" با استفاده از پرتو هاى مادون قرمز و فرابنفش موفق به تهيه نقشه اى از نيمه تاريك ماه كرده كه در ان گفته شده ٢درصد يخهاى اب نيز يافت شده ... !
نيمه تاريك كه به دليل نبود نور اصولاً بايد هميشه تاريك باشد ،پس اين فيلم اديت شده كه ناسا دو طرف انرا را نيز محو كرده(مثل صدها عكس ديگر از ماه كه با فوتوشاپ اير براش و مات شده)، چطور ماه كاملاً روشن است و چگونه گرفته شده؟!!
-اصلى بودن اين فيلم از نظر بسيارى زير سوال است...

با سپاس

یک ستاره در هفت آسمان

چرا باید تاریک باشه؟
با زمین درگیر قفل گرانشیه نه با خورشید!
یعنی سمت پنهانش زمین رو نمی بینه ولی خورشید رو که می بینه!

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه