آیا این سیارک در سال 2040 به زمین می خورد؟

* یک سیارک که سال گذشته کشف و شناسایی شد، اکنون به دلیل احتمال یرخوردش با زمین در 28 سال دیگر نام
و آوازه ای یافته، هر چند که به گفته ی دانشمندان ناسا شانس این که خطری از
سوی آن متوجه زمین بشود بسیار اندک است.

 این سنگ غول پیکر آسمانی به نام سیارک 2011 AG5، حدود 140 متر پهنا دارد و در مسیری میان مدارهای بهرام (مریخ) و ناهید به دور خورشید می گردد. ستاره شناسان آن را در 8 ژانویه ی 2011 با بهره از تلسکوپ بازتابی 60 اینچی کاسگرین در کوه لمون (Mount Lemmon)، شمال توسان آریزونا یافتند، با برون یابی هایی که بر پایه ی آن ها، شانس برخوردش با زمین "1 در 625" تعیین شد.
سیارک 2011 AG5 در مداری به دور خورشید می گردد که آن را تا آن سوی مدار بهرام می برد و تا فاصله ای نصف فاصله ی زمین تا ناهید به خورشید نزدیک می کند.
با این وجود به گفته ی دانشمندان ناسا در حال حاضر، خطر برخورد آن در "مقیاس خطر برخورد تورین" که شانس برخورد سیارک های بالقوه خطرناک را از 1 تا 10 درجه بندی می کند، 1 می باشد. در این مقیاس، 1 یعنی دارای کمترین شانس برخورد. تا زمانی که کمترین احتمالی از برخورد سیارک 2011 AG5 به سیاره ی ما در سال 2040 وجود داشته باشد، ستاره شناسان به مشاهدات بهتری برای مشخص کردن مدار آن نیاز دارند.

دان یومنز (Don Yeomans)، مدیر دفتر برنامه ی اجرام نزدیک زمین ناسا در آزمایشگاه پیشرانش جت در کالیفرنیا طی بیانیه ای چنین می گوید: «برخورد یک سیارک نزدیک زمین با این اندازه، به زمین بسیار نادر است از همین رو من کاملن انتظار دارم که بتوانیم از هر گونه شانس برخوردی در آینده ی قابل پیش بینی به طور چشمگیری کاسته و یا آن را به کلی از بین ببریم.»

تصویر شبیه سازی گرانشی از مسیر گذر 2011 AG5 از کنار سامانه ی زمین-ماه
در فوریه ی 2040. زمین نقطه ی آبی است، مدار ماه به رنگ خاکستری، و مسیر
2011 AG5 هم به رنگ سبز.
این سنگ فضایی فعلن در آسمان روز جای دارد، پس تا زمانی که مدارش وارد آسمان شب نشود، ستاره شناسان توانایی رصد آن از روی زمین را نخواهند داشت. به گفته ی یومنز، این اتفاق در سال آینده رخ خواهد داد: «ما در سپتامبر 2013 فرصت مشاهده ی بیشتر سیارک 2011 AG5 را خواهیم یافت. در آن زمان، این سیارک به فاصله ی 147 میلیون کیلومتری زمین می رسد. این فرصتی خواهد بود برای رصد این سنگ آسمانی و تصحیح بیشترِ مدار آن.»

انتظار می رود این سیارک در فوریه ی سال 2013 هم به نزدیک زمین بیاید، ولی فاصله اش از 1.6 میلیون کیلومتر کمتر نخواهد شد. در سال 2028 یک بار دیگر به منطقه ی پیرامون زمین باز خواهد گشت، ولی در آن زمان هم بیش از 16.7 میلیون کیلومتر به سیاره ی ما نزدیک نخواهد شد. البته احتمال دارد کشش گرانشی زمین در طول رویارویی سال 2028 باعث شود سیارک در مسیر برخورد سرراست تری قرار بگیرد تا جایی که سرانجام هم در 5 فوریه ی 2040 به زمین برخورد کند.

با این حال به گفته ی دانشمندان، شانس چنین رخدادی کم است. انتظار نمی رود احتمال خطرِ 1 در 625 از سوی این سیارک چندان احتمال پایداری باشد. چنان چه یومنز می گوید: «مهم است یادآوری کنم که با رصدهای بیشتر در سال آینده، این احتمال ها هم تغییر خواهد کرد و ما انتظار داریم این تغییرات به سود زمین باشد.»

این سیارک تنها یکی از 8,744 جرم نزدیک زمین است که تاکنون یافته شده. برنامه ی رصدهای اجرام نزدیک زمین ناسا این سنگ ها را شناسایی و بررسی می کند تا همواره گوش به زنگ هر گونه خطری از سوی هر یک از آن ها بااشد.

واژه نامه:
asteroid - NASA - space rock - 2011 AG5 - Mars - Venus - Cassegrain reflector telescope - Earth - Torino Impact Hazard Scale - Don Yeomans - Near-Earth Object Program - Jet Propulsion Laboratory

منبع: SPACE.com 

1 دیدگاه شما:

ARMIN
این نظر توسط نویسنده حذف شده است.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه