یافتن بیش از 5000 حباب فضایی توسط شهروندان

* این یافته ها باعث شده دانشمندان به این گمان برسند که راه شیری بسیار بیش از آن چه پنداشته
می شد در ستاره زایی فعال است.

بیش از 5,000 حباب فضایی توسط گروهی از شهروندان دانشمند پاره وقت در صفحه ی کهکشان راه شیری یافته شده است. به گفته ی دانشمندان، این حباب ها را ستارگان داغ و جوان در گاز و غبار پیرامونشان پدید آوره اند، و نشانگر مناطقی از ستاره زایی های تازه می باشند.
گروهی از داوطلبان با کاوش در مشاهدات تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا، بیش از
5,000 "حباب" در صفحه ی کهکشان راه شیری پیدا کردند. تصویر بزرگ تر

الی برسرت (Eli Bressert)، یک دانشجوی دکترای اخترفیزیک در رصدخانه ی جنوبی اروپا، در بیانیه ای می گوید: «ین یافته ها باعث شده ما به این گمان برسیم که کهکشان راه شیری بسیار بیش از آن چه پنداشته می شد در ستاره زایی فعال است. صفحه ی (دیسک) راه شیری همچون شامپاین پر از حباب است.»

حدود 35,000 داوطلب با وارسی و جستجو در داده های به دست آمده از تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا، طی برنامه ای آنلاین به نام "پروژه ی راه شیری" این اکتشافات را انجام دادند. حباب هایی که شهروندان دانشمند در این برنامه پیدا کردند 10 برابر بیش از یافته های کاوش های پیشین بود.

در چنین مواردی، چشم انسان برای یافتن چیزهایی که برنامه های رایانه ای نمی بینند بسیار تواناست. داوطلبان موفق به شناسایی حلقه هایی با شکستگی جزیی و حباب هایی روی هم افتاده شدند که می توانست الگوریتم ها را آشفته کند و به هم بریزد. هر یک از اجرام نامزد یک حباب پیش از افزوده شدن به فهرست می بایست توسط پنج شرکت کننده علامت گذاشته می شد.

رابرت سیمپسون، یک پژوهشگر فوق دکترای اخترشناسی در دانشگاه آکسفورد انگلیس و پژوهشگر اصلی پروژه ی راه شیری می گوید: «پروژه ی راه شیری تلاشی است برای گرفتن داده های گسترده و زیبا از اسپیتزر و نیز تبدیل کردن استخراج اطلاعات به یک تلاش همگانی جالب آنلاین.»

ستاره شناسان امیدوارند از این مجموعه حباب های کیهانی برای بررسی ستاره زایی در کهکشان راه شیری کمک بگیرند. نتایج به دست آمده تاکنون شگفتی هایی را به وجود آورده، از جمله این واقعیت که به نظر می رسد حباب ها در دو سوی مرکز کهکشان شیوع کمتری دارند. به گفته ی برسرت: «انتظار می رود ستاره زایی به سمت مرکز کهکشان بیشتر شده و به اوج برسد زیرا بیشترین میزان گازهای چگال در آن محدوده هستند. پرسش هایی که این پروژه برای ما پدید می آورد بیش از پاسخ هاست.»

این پژوهش طی مقاله ای که در ماهنامه ی خبری انجمن سلطنتی اخترشناسی منتشر شد با جرییات شرح داده شده.

واژه نامه:
bubble - Milky Way galaxy - citizen scientist - star formation - Eli Bressert - European Southern Observatory - disk - NASA - Spitzer Space Telescope - Milky Way Project - Robert Simpson - Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

منبع: SPACE.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه