ناهید چندرنگ

این روزها، ناهید تابناک در تاریک و روشن آسمان باختری می درخشد.
این شبچراغ کیهانی به عنوان ستاره ی روشن شامگاهی، حتی برای رصدگران گاه و بیگاه آسمان نیز اغواگر و وسوسه انگیز است. با این حال نمای آن از درون تلسکوپ چندان چنگی به دل نمی زند. این سیاره با لایه ای از ابرهای بازتاباننده پوشیده شده که نور خورشید را بر می گردانند و باعث می شوند ناهید از پشت عدسی چشمی تلسکوپ، درخشان ولی صاف و بدون هیچ ویژگی و عوارضی دیده شود.
ولی تصویربرداری دقیق با دسته ای از فیلترهای رنگی، همانگونه که در تصاویر ترکیبی زیر دیده می شود، می تواند الگوهای ظریف ابری سیاره را نمایان سازد.
این عکس ها اوایل ماه گذشته در یک رصدخانه ی خانگی در منچستر، نیوهمپشایر آمریکا گرفته شده و هر یک، فریم هایی از یک دوربین فیلم برداری هستند. داده های عکس ها توسط فیلترهای "فرابنفش نزدیک"، رنگ سبز، و "فروسرخ نزدیک" (سمت چپ)، و فیلترهای سرخ، سبز، و آبی، درست پیش از غروب آفتاب و بر فراز افق باختری ثبت شده.
چشم انداز شامگاهی ناهید در این فصل، بهترین چشم انداز آن برای ساکنان نیمکره ی شمالی طی 7 سال گذشته می باشد و سرانجام با گذر (ترانزیت) ناهید از برابر خورشید در 5/6 ژوئن به پایان خواهد رسید. (بخوانید: تیرماه آینده، رقص ناهید در برابر خورشید را از دست ندهید
این گذر، آخرین مورد گذر ناهید در طول عمر شما خواهد بود (زیرا گذر بعدی در سال 2117 رخ می دهد-م).

واژه نامه:
Venus twilight - evening star - planet - cloud pattern - western horizon- sunset - solar transit

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه