رسم نقشه سیاره مشتری با مداد رنگی

با پیوند پنج طرح کشیده شده با دست از سیاره ی مشتری، نقشه ی مسطح پایینی پدید آمده که به زیبایی جزییات ابرهای آشفته و متلاطم بالای جو این غول گازی را نشان می دهد:
این طرح ها با مداد رنگی و از پشت عدسی جشمی یک تلسکوپ 16 اینچی کشیده شده اند. قطر طرح های اولیه حدود 5 اینچ (12.5 سانتی متر) و ابعاد نقشه ی جهان نمای مسطح نیز 16x8 اینچ (40x20 سانتی متر) می باشد.
هنرمند اخترشناس، فرد بورژه (Fred Burgeot) با رصد مشتری در شب های گوناگون از ماه نوامبر و دسامبر 2011 و بر پایه ی چرخش آن، توانست سر تا سر این سیاره را به طور کامل به تصویر بکشد. پاسکال شووه (Pascal Chauvet)، سازنده ی انیمیشن‌های دیجیتالی هم یک نمای تلسکوپی از گردش خود سیاره را با کجی محور و حالتی که در رصدهای آن تاریخ ها دیده شده بود همگام کرده و دست نگاره های بورژه را تبدیل به یک ویدیوی زیبا و جذاب نمود که در پایین مطلب می بینید.
در این ویذیو همچنین ماه های گالیله ای مشتری نیز در حال جابجایی در مدارهایشان دیده می شوند. نخست گانیمد و آیو دیده می‌شوند که به هنگام گذشتن از برابر مشتری، سایه می اندازند. در پی آن ها نیز اروپا و کالیستو از پشت قرص رگه رگه ی سیاره می گذرند.
در خود سایت vimeo ببینید
hand drawn - Jupiter - flat map - gas giant planisphere map - astronomical artist - Fred Burgeot - Pascal Chauvet - Galilean moons - Ganymede - Io - Europa - Callisto

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه