100 روز دیگر "کنجکاوی" روی بهرام می نشیند

دیروز 27 آوریل، از ساعت 10:31 شب به وقت روز اقیانوس آرام (1:31 بعد از ظهر به وقت خاور آمریکا)، شمارش معکوس 100 روزه برای فرود آزمایشگاه علمی بهرام متعلق به ناسا که خودروی یک تُنی Curiosity یا "کنجکاوی" را حمل می کند بر سطح سیاره ی بهرام (مریخ) آغاز شد. در آن ساعت، مسیر باقیمانده ای که این فضاپیما باید بپیماید به حدود 119 میلیون مایل یا 191 میلیون کیلومتر رسید. سرعت نزدیک شدن آن به بهرام حدود 13,000 مایل یا 21,000 کیلومتر بر ساعت می باشد.
برداشت هنری از لحظه ی فرود رهنورد "کنجکاوی" ناسا بر سطح بهرام. تصویر در اندازه های بزرگ تر
پیت تیزینگر، مدیر برنامه ی آزمایشگاه علمی بهرام در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) در پاسادنای کالیفرنیا می گوید: «هر روز یک روز به چالش برانگیزترین بخش این ماموریت نزدیک تر می شویم. نشاندن خودرویی به اندازه ی یک SUV پای کوهی در 85 میلیون مایل* آنسوتر، همیشه هیجان انگیز است. گروه های علمی و مهندسی ما به آماده کردن خود برای آن روز بزرگ و پیگیری عملیات روی سطح سیاره ادامه می دهند.»

روز یکشنبه 22 آوریل، یک آزمون آمادگی عملیاتی یک هفته ای در JPL به پایان رسید. در این آزمون، جنبه هایی از عملیات آغازینِ این ماموریت روی سطح بهرام شبیه سازی شد. طی این عملیات، برنامه ریزان و مهندسان ماموریت برخی از همان دستورهایی که برای رهنورد واقعی Curiosity روی سطح سیاره خواهند فرستاد را برای یک رهنورد آزمایشی در JPL فرستادند.

اریک آگیلار، رهبر گروه مهندسی ماموریت در JPL می گوید: «رهنورد آزمایشی ما یک رایانه ی مرکزی همسان با رایانه ی مرکزی "کنجکاوی" که هم اکنون در راه بهرام است دارد. ما همه ی دستورهایمان را از راه این رایانه فرستادیم و نگاه کردیم تا مطمئن شویم که می تواند همانطور که برنامه ریزان انتظار داشتند راه برود، عکس بگیرد و نمونه جمع کند. این آزمایشی بزرگ بود و برای پیشروی، اعتماد به نفس زیادی به ما داد.»

فضاپیمای آزمایشگاه علمی بهرام که در 26 نوامبر 2011 به فضا پرتاب شد، در شامگاه 5 اوت 2012 به وقت روزانه ی اقیانوس آرام (ساعات آغازین 6 اوت به وقت جهانی و خاور آمریکا)، "کنجکاوی" را بر سطح بهرام خواهد نشاند تا ماموریت دو ساله ی نخستین خود را آغاز کند. جای فرود "کنجکاوی" نزدیک پایه ی یک کوه درون دهانه ی گیل (Gale)، نزدیک استوای بهرام می‌باشد. پژوهشگران قرار است با کمک "کنجکاوی"، لایه های درون این کوه را بررسی کنند که شواهدی از محیط های مرطوب روزگار آغازین بهرام را در خود دارد. 
در این باره بیشتر بخوانید: جریان ماموریت تازه ناسا در سیاره بهرام چیست؟

JPL بخشی از بنیاد فناوری کالیفرنیا در پاسادنا است و ماموریت ها را برای هیات مدیره ی ماموریت های علمی ناسا در واشنگتن سرپرستی می نماید. برای آگاهی بیشتر درباره ی "کنجکاوی" به این نشانی ها بروید:
میتوانید این ماموریت را در فیسبوک نیز پی بگیرید:
یا در توییتر:
-------------------------------------------------------------
* مسیری که این فضاپیما برای رسیدن به بهرام می پیماید مستقیم نیست و بسیار بیش از فاصله ی این سیاره از زمین می باشد.

واژه نامه:
NASA Mars Science Laboratory - Curiosity - Martian surface - Pete Theisinger - Jet Propulsion Laboratory - SUV - JPL - Mars - Eric Aguilar - Gale Crater - NASA Science Mission Directorate

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه