این هفته، ورود ناهید به حریم پروین

* این هفته، دومین سیاره ی نزدیک به خورشید درست از برابر خوشه ی ستاره ای پروین می گذرد. این یک مقارنه ی شامگاهی کمیاب خواهد بود که با چشم غیرمسلح هم به آسانی دیده می شود ولی بهترین راه دیدن آن،
بهره از یک دوربین دوچشمی یا یک تلسکوپ کوچک است.

عملیات از شامگاه دوشنبه دوم آوریل (14 فروردین) و با ورود ناهید یا زهره به حریم این پیکره ی کوچک ملاقه ای شکل آغاز شد. به هنگام غروب خورشید، در سمت غرب آسمان به دنبال ناهید بگردید - درخشان ترین چیزی که می بینید - سپس با کمک دوربین دوچشمی بخش پیرامون ناهید را بکاوید. خیلی زود متوجه مقارنه خواهید شد. بهترین شامگاه برای دیدن این منظره سه شنبه، سوم آوریل (16 فروردین) است. در آن زمان سیاره ی تابناک ناهید درست به سمت جنوب گودی ملاقه می لغزد. در روز چهارشنبه چهارم آوریل (17 فروردین) هم ناهید از سمت دسته ی ملاقه خارج خواهد شد. ناهید حدود هر 8 سال یک بار با گذشتن از این مسیر از درون خوشه ی پروین می گذرد.
31 مارس، ناهید در نزدیکی خوشه ی پروین. عکاس: استاد ستاره شناسی، جیمی وستلیک از استیج کوست کلرادو. تصویر بزرگ تر
اگر بگوییم این رویداد، آمیزه ای از چیزهای ناهمسان است، اغراق نکرده ایم. دیدن خواهران پروین دشوار است. به ندرت می‌توان آن ها را با قصد قبلی دید. بهترین زمان دیدن آن ها وقتی است که به بخشی دیگر از آسمان خیره شده اید و خوشه ی پروین "ناغافلی" از گوشه ی چشم، جلویتان پدیدار می شود. ولی ناهید درست برعکس پروین، آنقدر درخشان و خیره کننده است که حتی می تواند سایه ای ضعیف روی زمین درست کند. این سیاره از آسمان ها بر زمین پرتو می افشاند و حتی اگر به دنبالش هم نگردید، نگاه شما را به خود می کشد. 

نقشه ی آسمان برای یافتن پروین و ناهید
خوشه ی پروین که به نام "هفت خواهران" نیز مشهور است، یک خوشه از ستارگان جوان می باشد. سن آن ها حدود 100 میلیون سال است و تقریبن هم سن دایناسورهای زمینند. این ستارگان از فشرده شدن و چگالش یک ابر میان ستاره‌ای پدید آمده اند. بزرگ ترین و درخشان ترین اعضای گروهشان، ستارگانی آبی-سفید با قطری حدود پنج برابر خورشید خودمان می باشند. ستارگان خوشه ی پروین به دلیل فاصله ی زیادشان از ما، 400 سال نوری، نزدیک به حد توان دید چشم غیرمسلحند. با پیوستن ناهید به آن ها، به نظر خواهد رسید که ابرنواختری در دل خوشه منفجر شده است.

ابرهای ضخیم ناهید چنان نور را بر می گردانند که باعث می شوند درخشش ناهید، از روشنی هر چیزی در آسمان شب - به جز ماه - فراتر رود. ولی شگفت این که خوشه ی پروین [با وجود کم نور بودن] نه تنها در برابرش چندان ناچیز و حقیر به نظر نمی رسد، بلکه زیبا و ظریف نیز هست. بعد از غروب آفتاب به باختر آسمان نگاه کنید و از این چشم انداز لذت ببرید.

واژه نامه:
planet - sun - Pleiades - star cluster - sunset - conjunction - dipper - asterism - Venus - binocular - Seven Sisters - dinosaur - Earth - interstellar gas - Moon - Jimmy Westlake

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه