شهاب سنگ ساترزمیل

یکشنبه ی گذشته حدود ساعت 7:21 بامداد، سقوط یک شهاب آتشگوی درخشان از دل آسمان کالیفرنیا و نوادا به شکسته شدن دیوار صوتی در منطقه ای گسترده انجامید. برآوردها نشان می دهند این شهاب به اندازه ی یک خودروی مینی ون (Minivan) بود.
در پی آن، ستاره شناس پیتر جنیسکنز این تکه ها که متعلق به یک شهاب سنگ 4 گرمی خرد شده بود را در پارکینگ پارک ایالتی هنینگسن - لوتوس، به فاصله ی کمی از Sutter's Mill پیدا کرد که دومین مورد یافته ها از این سقوط شهاب بود:
اکنون این شهاب سنگ به نام شهاب سنگ ساترزمیل نامیده شده، جایی که نام و آوازه اش با تب طلای کالیفرنیا همراه است. ولی شاید این شهاب سنگ که گمان می رود یک کندریت کربن دار کمیاب از رده ی CM، گونه ای غنی از ترکیبات آلی و همسان شهاب سنگ Murchison باشد، برای ستاره شناسان نیز طلا به شمار آید.
دانشمندان برای پیگیری مسیر مداری این شهاب، جزییات مربوط به فروپاشی آن و کمک به یافتن تکه های بیشتر آن، در حال جستجو در ویدیوهای ضبط شده اند. شاید دوربین های امنیتی موجود در منطقه ای گسترده حدود ساعت 7:21 بامداد به وقت روز اقیانوس آرام در 22 آوریل به طور شانسی سقوط این آتشگوی را ثبت کرده باشند؛ برای نمونه، کالیفرنیا (منطقه ی خلیج سانفرانسیسکو، لوس آنجلس، نزدیک ردینگ) و نوادا (منطقه ی رنو، Tonopah)، حتی بخش های جنوبی اورگان و نزدیک سالت لیک سیتی در یوتا.
ناسا: اگر شما هم ویدیویی از این رویداد ثبت کرده اید، لطفن برای آگاهی با اینجا تماس بگیرید.

واژه نامه:
Sutter's Mill Meteorite - fireball - meteor - sonic boom - minivan - Peter Jenniskens - meteorite - Henningsen-Lotus state park - Sutter's Mill - California Gold Rush - CM type - carbonaceous chondrite - organic compound - Murchison Meteorite - Security camera

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه