کابین خلبان یک شاتل فضایی

به پرواز در آوردن یک شاتل فضایی چه حسی دارد؟ اگرچه آخرین شاتل های فضایی ناسا هم دیگر بازنشسته شده اند، ولی هنوز هم تصور مهار یکی از پیچیده ترین ماشین های ساخت بشر، جالب و سرگرم کننده است.
تصویر امروز عرشه ی ناوبری شاتل فضایی اندیور را نشان می دهد که یکی از جوان ترین شاتل ها و شاتل یکی مانده به آخری که پرتاب شد بود. این پنل ها و نمایشگرهای پرشمار به این مدارگردِ کنترل رایانه ای اجازه می دادند با سرعتی بیش از سرعت صوت از فراز جو وارد مدار زمین شده و - تنها سی دقیقه بعد - هم مانند یک هواپیما بر روی یک باند فرود بیاید.
شاتل های فضایی بازنشسته اینک در حال فرستاده شدن به موزه ها هستند: اندیور به مرکز فضایی کالیفرنیا در لوس آنجلس کالیفرنیا، آتلانتیس به مجموعه ی بازدیدکنندگان مرکز فضایی کندی در جزیره ی مریت فلوریدا، و دیسکاوری به بنای اودوار- هِیزی موزه ی ملی هوا و فضا در چنتیلی ویرجینیا [سوار بر یک بویینگ 747 - دو تصویر پایین را ببینید].
بنابراین، این که بر صندلی خلبان یک شاتل بنشینید و شخصن هیجان پرواز یک انسان در فضا را بیازمایید، می تواند تجربه ای در آینده ی شما باشد.
شاتل سوار بر جمبوجت 747 ناسا، در راه موزه - منبع عکس، به همراه چند عکس زیبای دیگر
عکس هایی که مردم عادی گرفته اند را هم اینجا ببینید
واژه نامه:
space shuttle - NASA - flight deck - Endeavour - panel - display - Earth - atmosphere - speed of sound - airplane - museum - California Space Center - Atlantis - Kennedy Space Center Visitor Complex - Discovery - Udvar-Hazy Annex - National Air and Space Museum - pilot's chair

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه