"راک اند رول" یک تپ اختر!

تلسکوپ فضایی پرتو گامای فرمی که کیهان را در انرژی های بسیار بالا می کاود، هر 95 دقیقه یک بار به گرد سیاره ی زمین می چرخد. طراحی آن به گونه ایست که در مدارهایی پی در پی، یک بار به شمال و سپس به جنوب حرکت می کند تا با تلسکوپ منطقه گسترده اش (LAT) نقشه ی آسمان را تهیه کند. همچنین این فضاپیما به گونه ای می چرخد که پنل های خورشیدیش برای تامین برق آن همواره رو به خورشید بمانند، و نیز حرکت پیشاینده یا تقدیمی فرفره مانندِ محور مداریش باعث می شود هر 54 روز یک دور کامل به گرد محورش بچرخد.
نتیجه ی این چرخه های چندگانه این می شود که مسیر چشمه های پرتو گاما از دید خود فضاپیما، تبدیل به ردهایی با الگوهای پیچیده می شود. مانند این نقشه ی فریبنده و مسحورکننده که از تپ اختر بادبان به دست آمده:
این نقشه به مرکزیت میدان دید دستگاه LAT بوده و گستردگیش 180 درجه می باشد. نقشه موقعیت تپ اختر بادبان را از اوت 2008 تا اوت 2010 دنبال می کند. انبوهیِ ردها نزدیک میانه ی نقشه نشان می دهد که در بیشتر این بازه ی زمانی، تپ اختر بادبان در منطقه ی حساس میدان LAT جای داشته.
تپ اختر بادبان که در پی انفجار مرگبار یک ستاره ی سنگین (ابرنواختر) درون کهکشان راه شیری خودمان پدید آمده، یک ستاره‌ی نوترونی است که 11 بار در ثانیه به گرد محورش می چرخد و یکی از درخشان ترین چشمه های پایدار پرتو گامای آسمان به شمار می رود.


واژه نامه:
Fermi Gamma-ray Space Telescope - planet - Earth - Large Area Telescope - LAT - solar panel - Sun - precess - gamma-ray source - Vela Pulsar - Milky Way galaxy - neutron star

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه