نیمرخ یک کهکشان مارپیچی

این چشم انداز واضح کیهانی، NGC 891 را نشان می دهد. این کهکشان مارپیچی حدود 100 هزار سال نوری گستردگی دارد و از دید ما تقریبن درست از لبه دیده می شود. در حقیقت ما NGC 891 را که با حدود 30 میلیون سال نوری از زمین، در صورت فلکی زن به زنجیر کشیده (آندرومدا) جای دارد، بسیار همانند کهکشان راه شیری خودمان می بینیم.
در نگاه نخست، صفحه ی کهکشانی تخت و نازک آن به چشم می خورد با یک برآمدگی مرکزی (کوژی) که توسط مناطقی از غبار تیره و کدر از میان به دو نیم شده است. در این تصویر ترکیبی همچنین خوشه های ستارگان جوان و آبی رنگ و مناطق ستاره زایی با رنگ نمادین و مشخصه‌شان، یعنی صورتی آشکار شده.
و چیزی که به گونه ای چشمگیر در نمای از لبه ی NGC 891 دیده می شود، رشته های غبار است که از بالا و پایین خط مرکزی بیرون زده اند و تا صدها سال نوری ادامه دارند. این غبارها احتمالن توسط انفجارهای ابرنواختری یا فعالیت های شدید ستاره زایی از صفحه ی کهکشان بیرون زده اند.
کهکشان های محو و کم نور همسایه را نیز می توان نزدیک صفحه ی کهکشان مشاهده کرد.

واژه نامه:
NGC 891 - spiral galaxy - edge-on - perspective - constellation Andromeda - Milky Way - galactic disk - central bulge - star cluster - star forming region - supernova

همین تصویر در اندازه ی بزرگ- بزرگ تر
منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه