سه شاهکار در صورت فلکی کمان

این سه سحابی تابناک اغلب چهره هایی شاخص در تورهای رصد تلسکوپی از صورت فلکی کمان (قوس) و میدان شلوغ ستاره ای مرکز کهکشان راه شیری به شمار می روند.
در واقع، گردشگر کیهانی سده ی 18، یعنی شارل مسیه، دو تا از این سه سحابی را در فهرستش جا داده بود: M8، سحابی بزرگ سمت چپ میانه ی تصویر، و M20 رنگارنگ در سمت راست. سحابی سوم، NGC 6559 که بالای سحابی بزرگ تر M8 دیده می شود، به وسیله ی یک رگه ی تیره ی غبار از آن جدا شده است. هر سه ی این اجرام، پرورشگاه های ستاره ایند و بیش از پنج هزار سال نوری از ما فاصله دارند.
سحابی گسترده ی M8، با پهنای بیش از صد سال نوری، به نام سحابی مرداب نیز شناخته می شود. نام رایج M20 هم سحابی سه تکه است. گاز برافروخته ی هیدروژن باعث تابش عمدتن سرخ فام این سحابی های نشری (گسیلشی) شده و رنگ متضاد آبی که بیشتر در سحابی سه تکه جلب توجه می کند هم ناشی از بازتاب نور ستارگان توسط گرد و غبار می باشد.
در این چشم انداز گسترده ی آسمان، همچنین یکی از خوشه های باز ستاره ای مسیه به نام M21 هم دیده می شود، درست بالا و سمت راست سحابی سه تکه.

واژه نامه:
nebula - constellation Sagittarius - Milky Way - Charles Messier - M8 - M20 - NGC 6559 - Lagoon Nebula - Trifid Nebula - emission nebula - open star cluster - M21

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه