گرمایش کیهانی جلوی رشد سیاهچاله ها را گرفت

* گرمایشی که توسط حریص ترین سیاهچاله ها در روزگار آغازین کیهان رخ داده بود، روند رشد
سیاهچاله های دیگر را متوقف کرد.

بررسی های ستاره شناسی نشان می دهد که سیاهچاله های ابرپرجرم (کلان جرم) با سنگینی یک میلیارد برابر خورشید، پیش از آن که کیهان به یک میلیارد سالگی برسد تشکیل شده بودند. گمان می رود بذر این سیاهچاله های هیولا، سیاهچاله هایی بودند به سنگینی تنها چند ده خورشید. برای آن که این سیاهچاله های غول پیکر در عرض کمتر از یک میلیارد سال به این اندازه رشد کنند می بایست بذرهای سیاهچاله ای آن ها گاز را با آهنگی فوق العاده سریع مکیده باشند.

در این سناریو، انتظار می رود توزیع جرمی سیاهچاله های میان وزن (بین 105 و 107 برابر جرم خورشید) شمارشان به مراتب بیشتر از آنچه باشد که امروز در فضای پیرامون می بینیم. [پس] حتمن چیزی جلوی رشد این سیاهچاله ها را گرفته بوده. اکنون تاکامیتسو تاناکا از بنیاد اخترفیزیک ماکس پلانک در گارچینگ آلمان، و همکارانش توضیحی بر پایه ی شرایط اقلیمی برای این امر یافته اند.

سیاهچاله ها به هنگام فروکشیدن گاز و مواد به درون خود، پرتو ایکس می تابانند. این دانشمندان نشان می دهند که در آن زمان، مقدار بسیار هنگفت پرتو ایکسی که به هنگام بلعیده شدن گاز توسط سیاهچاله های ابرپرجرم تولید می شد باعث گرم شدن کیهان شده بود. سیاهچاله ها برای بزرگ شدن نیاز به گاز سرد دارند، پس همین می بایست روند رشد سیاهچاله های دیگر در پیش-کهکشان های کوچک تر را کند کرده باشد، در همان حال که رشد سیاهچاله‌ها در بزرگ ترین پیش-کهکشان ها با شتاب ادامه داشت.

تاناکا می گوید: «این فرآیند گرمایش کیهانی می بایست سیاهچاله های بعدی را از پایه فرونشانده و خاموش کرده باشد. سیاهچاله‌های آغازین تبدیل به هیولاهایی شدند که جلوی رشد بقیه ی سیاهچاله ها را گرفتند.»


واژه نامه:
supermassive black hole - sun - solar mass - black hole - Takamitsu Tanaka - Max Planck Institute - X-ray - protogalaxy - global warming

منبع: newscientist

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه