سفر به مرکز کهکشان

چه شگفتی هایی در مرکز کهکشان ما نهفته است؟
در رمان کلاسیک علمی تخیلی ژول ورن به نام "سفر به مرکز زمین"، پرفسور لیدنبراک و کاوشگران همراهش در مرکز زمین با شگفتی ها و عجایب هیجان انگیز بسیاری روبرو می شوند.
ستاره شناسان از پیش به وجود برخی اجرام عجیب و غریب در مرکز کهکشان پی برده اند، از جمله ابرهای غبارآلود کیهانی بزرگ، خوشه های درخشان ستاره ای، حلقه های در هم پیچیده ی گاز، و حتی یک سیاهچاله ی ابرپرجرم.
بیشتر بخش های مرکز کهکشان به وسیله ی لایه ای از گاز و غبار که میان ما و آن قرار دارد، در نور دیدنی (مریی) از چشممان پنهان شده، ولی با بهره از دیگر گونه های تابش الکترومغناطیسی می توان آن ها را کاوید و بررسی کرد.
ویدیوی بالا در واقع یک بزرگنمایی به روش دیجیتالی از مرکز کهکشان راه شیری است و با تصاویر نور دیدنی که در پیمایش دیجیتالی آسمان گرفته شده آغاز می شود.
در ادامه ی ویدیو، نور به سمت پرتوی فروسرخ که توان نفوذ در گرد و غبار را دارد جابجا می شود و بدین ترتیب ابرهایی از گاز را نشان می دهد که به تازگی کشف شده و در حال کشیده شدن به سوی سیاهچاله ی مرکزی است. 
اینجا درباره ی این ابرها بخوانید: 

واژه نامه:
Journey to the Center of the Galaxy - Galaxy - Jules Verne - A Journey to the Center of the Earth - Professor Liedenbrock - Galactic center - cosmic dust cloud - star cluster - supermassive black hole - electromagnetic radiation - Milky Way - Digitized Sky Survey - infrared

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه