یک حواصیل در حال شکار ماهی در ژرفای فضا

* در این نمای آسمان شب چنین به نظر می رسد این جرم آسمانی که نام بامسمای "حواصیل" بر آن
نهاده شده، یک ماهی شکار کرده است.

رصدگر آسمان، بیل اشنایدر، در تاریخ 27 ژوئن 2012، این عکس را از رصدخانه ی راه دور سیرا - رصدخانه ی آینه ی آسمان‌ها در کوه های سیرا نوادای کالیفرنیا - و با یک نوردهی 14 ساعته، از "آرپ 84" یا NGC 5395 ثبت کرد:
عکاس نجومی، بیل اشنایدر، این عکس را در 27 ژوئن 2012 با کمک رصدخانه ی راه دور سیرا - رصدخانه ی آینه ی آسمان ها در کوه های سیرا نوادای کالیفرنیا - گرفت.
کهکشان های برخوردی یا برهم کنشی کهکشان هاییند که میدان گرانشیشان باعث آشفتگی کهکشانی دیگر می شود. این فرآیند هم می‌تواند تنها یک آشفتگی در لبه های یک کهکشان پدید آورد، و هم می تواند به برخوردهای بزرگ کهکشانی بیانجامد.
گمان می رود NGC 5394 یک کهکشان برخوردی باشد زیرا احتمالن مارپیچ وار به درون NGC 5395 رفته و نمای منحصر به فرد آن را پدید آورده. بازوان مارپیچی کهکشان کوچکتر، سر و گردن حواصیل را تداعی می کنند و کهکشان بزرگ تر NGC 5395 هم بدن این پرنده را.
هر دو کهکشان در صورت فلکی سگان شکاری (تازی ها)، و در فاصله ی حدود 162 میلیون سال نوری از زمین جای دارند. یک سال نوری فاصله ایست که نور در یک سال می پیماید، نزدیک به 10 تریلیون کیلومتر (6 تریلیون مایل).

واژه نامه:
Heron Galaxy - Bill Snyder - Arp 84 - NGC5395 - Sierra Remote Observatory - Heavens Mirror Observatory - Apogee U16 - colliding galaxy - galaxy - NGC 5394 - interacting galaxy - spiral arm - Canes Venatici - Earth - light-year

منبع: SPACE.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه