هابل پنجمین "ماه" را برای پلوتو پیدا کرد

* گروهی از اخترشناسان که با تلسکوپ فضایی هابل ناسا کار می کنند، گزارش دادند که یک ماه (قمر) دیگر برای
سیاره ی کوتوله و یخی پلوتو یافته اند.

شکل برآورد شده ی این ماه نامنظم است و پهنایی میان 9.5 تا 24 کیلومتر دارد. مدار آن به گرد پلوتو یک مدار دایره ای به قطر 93,340 کیلومتر است و به نظر می رسد صفحه اش با صقحه ی دیگر ماه های این سیاره یکیست. رهبر گروه ستاره شناسان، مارک شوالتر از بنیاد ستی (SETI) در مانتین ویوی کالیفرنیا می گوید: «این ماه ها تشکیل رشته ای از مدارهای منظم تو در تو را می دهند، کمی شبیه عروسک های روسی.»
با یافته شدن این ماه، شمار ماه های شناخته شده ای که به گرد پلوتو می چرخند به پنج می رسد.
در این عکس که دوربین میدان باز شماره ی 3 تلسکوپ فضایی هابل ناسا در 7 ژوییه گرفته، پنج ماه (قمر) را در حال گردش به دور سیاره ی کوچک یخی و دوردست پلوتو نشان می دهد. ماه نویافته با عنوان P5 با دایره ی سبز نشان داده شده. این مشاهدات به دانشمندان در برنامه ریزیشان برای پرواز سال 2015 فضاپیمای افق های نوی ناسا از کنار پلوتو کمک خواهد کرد. P4 در تصاویری که هابل در سال 2011 گرفت شناسایی شد.عکس بزرگ تر - عکس بدون توضیح (بزرگ تر)
چیزی که دانشمندان را شیفته کرده اینست که سیاره ی به این کوچکی می تواند چنین مجموعه ی پیچیده ای از ماه ها داشته باشد. یافته ی تازه، سرنخ های تازه ای برای کشف رازهای چگونگیِ شکل گیری و فرگشت منظومه ی پلوتو در اختیار ما می گذارد. نظریه ی محبوب کنونی اینست که همه ی این ماه ها از برخوردی که میلیاردها سال پیش میان پلوتو و یکی دیگر از اجرام بزرگ درون کمربند کویپر روی داد پدید آمده اند.

کشف جدید به دانشمندان در ناوبری و هدایت فضاپیمای "افق های نو" متعلق به ناسا که در سال 2015 به منظومه ی پلوتو خواهد رسید کمک می کند؛ در آن زمان، این فضاپیما طی پروازی تاریخی که دیرزمانیست دانشمندان انتظارش را می کشند، با سرعت بسیار از کنار این دنیای دوردست خواهد گذشت.

P5، ماه نویافته که کوچک تربن ماه از 5 ماه شناخته
شده ی پلوتوست، احتمالا در یک رزنانس قرار گرفته
که باعث میشود دقیقن هر سه دوری که شارون به گرد
پلوتو می چرخد، P5 هم یک دور کامل بزند. (منبع)
گروه دانشمندان برای کاوش در منظومه ی پلوتو، از دید پرتوان هابل بهره گرفتند تا بتوانند خطرهای احتمالی بر سر راه فضاپیمای افق های نو را بیابند. سرعت افق های نو هنگام پشت سر گذاشتن این سیاره ی کوتوله، 48,200 کیلومتر بر ساعت خواهد بود و [با چنین سرعتی] حتی برخوردی با یک تکه از خرده ریزهای مدار سیاره به اندازه ی تفنگ بادی BB هم می تواند آن را نابود کند.

هرولد ویور از آزمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه جان هاپکینز در لورل مریلند می گوید: «یافتن این همه ماه کوچک به گونه ای غیرمستقیم به ما می گوید که می بایست اجرام کوچک فراوانی در منظومه ی پلوتو وجود داشته باشد که خود را از دید ما پنهان کرده اند.»

آلن استرن از بنیاد پژوهشی جنوب باختر در بولدر کلرادو که بازرس اصلی ماموریت افق های نو است نیز می گوید: «فهرستی از اجرام درون منظومه ی پلوتو که ما به کمک هابل در حال گردآوری آنیم، به گروه دانشمندان افق های نو کمک خواهد کرد که مسیر امن تری را برای این فضاپیما طراحی کنند.»

شارون، بزرگ ترین ماه پلوتو، در سال 1978 طی رصدهایی که در رصدخانه ی نیروی دریایی آمریکا در واشنگتن دی سی انجام گرفت یافته شد. رصدهای هابل در سال 2006 به پیدا شدن دو ماه کوچک دیگر انجامید: نیکس و هیدرا. در سال 2011 هم ماه دیگری به نام P4 در میان داده های هابل پیدا شد. (خبرش را اینجا بخوانید: * کشف یک ماه جدید برای پلوتو)

ماهِ نویافته که با نام موقت S/2012 (134340) 1 مشخص شده، در 9 دسته ی جداگانه از عکس های گرفته شده توسط دوربین میدان باز شماره ی 3 هابل در 26، 27، 29 ژوئن و 7 و 9 ژوییه شناسایی شد.

ستاره شناسان برنامه دارند در سال های پس از گذر افق های نو از کنار پلوتو، از دید فروسرخ جانشین آینده ی هابل، یعنی تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا، برای پیگیری رصدهایشان بهره بگیرند. تلسکوپ جیمز وب توانایی اندازه گیری و سنجش ساختار شیمیایی سطح پلوتو، ماه های آن، و بسیاری از اجرام دیگر که در کمربند دوردست کویپر با پلوتو همراهند را خواهد داشت.

برای تصاویر و آگاهی های بیشتر درباره ی منظومه ی پلوتو و تلسکوپ هابل به این نشانی ها سر بزنید:
واژه نامه:
NASA - Hubble Space Telescope - moon - planet - Pluto - Russian doll - Mark Showalter - SETI Institute - Kuiper belt - New Horizon - BB-shot - Harold Weaver - Applied Physics Laboratory - Alan Stern - Southwest Research Institute - Charon - Nix - Hydra - P5 - P4 - S/2012 (134340) 1 - Wide Field Camera 3 - James Webb Space Telescope - European Space Agency - Goddard Space Flight Center - Space Telescope Science Institute - STScI

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه