پلی از مغناطیس روی خورشید

لکه های خورشیدی AR1528 و AR1529 دور از هم به نظر می رسند. فاصله ای بیش از 200,000 کیلومتر آن دو را روی سطح خورشید از هم جدا می کند. با این حال، توسط پلی لوله ای ساخته شده از مغناطیس به یکدیگر پیوسته اند. رصدخانه ی دینامیک خورشیدی ناسا (SDO) این ساختار گسترده و غول پیکر را در 24 ژوییه به تصویر کشید:
این تصویر در نهایت فرابنفش ثبت شده و تابش پلاسمای داغی که درون پل است را می نمایاند. مواد می توانند درون این لوله به پیش و پس جریان یابند و بدین ترتیب هر لکه می تواند به آنچه دیگری انجام می دهد واکنش نشان دهد. تصویر بزرگ تر و کامل تر را اینجا ببینید.

پژوهشگران زمانی می پنداشتند که لکه های خورشیدی دارای کارکردی جدا و مستقل از همند، ولی SDO بارها نشان داده که لکه هایی بسیار دور از هم نیز می توانند با یکدیگر در پیوند باشند. یک فوران در یکی از آن ها می تواند انفجاری را در دیگری به وجود آورده و به واکنشی زنجیره ای بیانجامد که در سرتاسر خورشید گسترده شود. فوران سرتاسری اوت 2010 نمونه ای به یاد ماندنی از چنین چیزی بود:
 در این تصویر نهایت فرابنفش که SDO به هنگام فوران بزرگ 1 اوت 2010 گرفته، جای رخدادهای اصلی با حروف الفبا نشان داده شده است. خط ها نیز راستای میدان مغناطیسی خورشید را می نمایانند. تصویر بزرگ تر
 ویدیوی آن را نیز ببینید:
فوران سرتاسری اوت 2010 روی خورشید. دریافت ویدیو به بزرگی 3.6 مگابایت

واژه نامه:
MAGNETIC BRIDGE - Sunspot - AR1528 - AR1529 - magnetism - NASA - Solar Dynamics Observatory - SDO - extreme ultraviolet - plasma - chain reaction

منبع: spaceweather

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه