فوران تاج خورشید با سرعتی نادر

بامداد امروز یک فوران تاج خورشیدی (CME) با سرعتی کم نظیر از آن سوی خورشید به فضا برخاست، سرعت 2930 کیلومتر بر ثانیه یا 6.5 میلیون مایل بر ساعت. CME هایی به این سرعت تنها حدودن هر 5 تا 10 سال یک بار رخ می دهند. رصدخانه ی خورشیدی و هلیوسفری ناسا (SOHO) زمان آغاز برونپاشی این ابر را حدود 0300 به وقت جهانی 23 ژوییه ثبت نمود.
بر تصویر زیر بکلیکید تا تصویر متحرک (.gif) این فوران را به بزرگی 2.6 مگابایت دریافت کنید:
سرچشمه ی این CME لکه ی خورشیدی AR1520 بود که اوایل همین ماه و زمانی که در سمتِ رو به زمینِ خورشید بود، شفق های قطبی بسیاری را بر روی زمین پدید آورد. ولی اکنون این منطقه ی فعال به همراه خورشید چرخیده و به آن سوی خورشید رفته، از همین رو فوران امروز رو به زمین نبود و بر زمین اثری نخواهد داشت. تنها زمانی می توان به یک توفان زمین-مغناطیسی ناشی از این CME فکر کرد که رو به زمین باشد.

این هم ویدیوییست که "رصدخانه ی روابط زمین و خورشید- جلویی" (STEREO-A) متعلق به ناسا از آن ثبت کرده. از آنجایی که این CME در جهت استریو-آ بود، همچون یک هاله ی غول پیکر پیرامون خورشید به نظر می رسد.

به روز شده: بر پایه ی پیش بینی آزمایشگاه آب و هوای فضای گودارد و با دنبال کردن رد فوران، این CME به هیچ یک از سیاره های درونی منظومه ی خورشیدی نخواهد رسید.
واژه نامه:
Solar and Heliospheric Observatory - sunspot - AR1520 - aurora - Earthside - geoeffective - Goddard Space Weather Lab - solar system - inner planet - STEREO - CME - coronal mass ejection - CME - NASA - Solar TErrestrial RElations Observatory-Ahead - STEREO-A - sun

منبع: nasa و spaceweather

5 دیدگاه شما:

پریسا

خوب الحمدلله رد کرد =)) هر چند بعید می دونم تا اخر سال بخواد همچنان زیر سبیلی رد کنه :( واقعن با این وضعیت اب و هوا به نظر می رسه خبرهایی هست امسال

یک ستاره در هفت آسمان

اینا تازه اولشه پریساخانم
خورشید تازه از خواب 11 ساله اش بیدار شده و کم کم داره به اوج فعالیتش می رسه

ناشناس

تاجاییکه بنده می دونم فوران برای eruption بکار میره.

ejection به معنی بيرون پاشي، پراندن، بيرون انداختن، بيرون راني و ... است.

دکتر ملایری اشانش رو پیشنهاد دادن که از فعل اشاندن ساخته شده.
اشاندن در لهجه همدانی به معنی انداختن است. (مثلا بشان یعنی بنداز).

البته آقای ملایری به جای injection هم "دراشانش" رو پیشنهاد داده اند.

این هم توضیحات ریشه شناسی ایشون


From L. ejectus, p.p. of eicere "to throw out," from → ex- "out" + -icere, comb. form of jacere "to throw."

Ešândan, from Hamadâni ešândan "to throw out;" Pashto aestal, wištal "to throw, project;" Laki owštan "to throw, to shoot (with bow and arrow);" Lori šane "throwing," šane kerde "to throw;" Av. ah- "to throw," pres. ahya- "throws," asta- "thrown, shot," astar- "thrower, shooter;" cf. Khotanese ah- "to throw, shoot," Skt. as- "to throw, shoot," ásyati "throws," ásana- "throw, shot."

یک ستاره در هفت آسمان

اشانش واژه ی جالبیه
ولی به نظرتون بهتر نیست دست کم از ترکیب های واژه های آشنایی مثل "پرتاب" یا "افکن" بهره ببریم؟
مثلن "برونپاشی" یا برون افکنی

ناشناس

1- پیشوند گونه ی برون جواب نیاز پیشوند های ex/ec/out/.. را از نظر معنی می دهد ولی متاسفانه نمیتواند به عنوان پیشوند فعلی مورد استفاده قرار گیرد چرا که قابل صرف کردن نیست!
باید پیشوند فعلی باشد و کوتاه هم باشد!
مثل "در" در فعل "درآوردن"!
اما "در" هم به دو معنی است (درون و برون). مثلا در "درآوردن" معنی بیرون می دهد ولی در "درکشیدن" معنی درون را می دهد.
به همین خاطر آقای حیدری ملایری پسوند جدید "اس/از" را سعی دارند زنده کنند به جای بیرون که اتفاقا همریشه با ex هم هست و در فعل های "زدودن" و ... باقی مانده است.


ضمنا:
بیرون/برون خودش از ب + رون تشکیل شده یعنی بخ طرف بیرون!2- مشکل اینجاست که نمی توان به یکی دو فعل بسنده کرد و ده ها مفهوم (به ظاهر مشابه) را با همان دو فعل رفع و رجوع کرد! باید دست به آفرینندگی زد! البته اشاندن آفریده نشده! چرا که در حال حاضر در لهجه همدانی کاربرد روزانه دارد!


3- باید به فکر Injection و injecta و دیگر مشتقات ject هم بود!

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه