"هفت دقیقه وحشت" پیش روی ما

یک هفته ی دیگر در چنین هنگامی، احتمالن یا یک کاوشگر روباتیک تازه و شگفت انگیز بر روی سطح بهرام جای گرفته یا توده‌ی تازه ای از زباله!
همه ی این ها بستگی به این دارد که در چند دقیقه ی پس از رسیدن فضاپیمای "آزمایشگاه علمی بهرام" (MSL) به این سیاره و تلاش آن برای در آوردن خودروی کنجکاوی از مدار و جای دادن آن بر سطح بهرام، چیزهای بسیاری به درستی انجام شود.
این فرود که بی شک پیچیده ترین فرودیست که تاکنون بر روی سیاره ی سرخ انجام گرفته، عبارت از رویدادهای پشت سر هم و با دقتی است که در آن از یک سپر گرمایی، یک چتر نجات، چندین عملیات موشکی، و عملیات خودکار یک دستگاه غیرمعمول به نام بالابر هوایی بهره گرفته می شود.
در این باره اینجا به طور کامل خواندید: * گام به گام با "کنجکاوی" به هنگام فرود بر سطح بهرام
این "هفت دقیه ی وحشت" - که در ویدیوی تماشایی بالا نمایانده شده - از حدود ساعت 5:24 بامداد روز دوشنبه، 6 اوت به وقت جهانی یا یکشنبه شب، 5 اوت به وقت باختر آمریکای شمالی آغاز می شود.
تصویر بزرگ تر را اینجا ببینید
اگر همه چیز به خوبی و پیروزمندانه پیش برود، بهرام نورد کنجکاوی با اندازه ای برابر با یک خودرو، بر روی سطح بهرام استراحتی خواهد کرد و به زودی کاوش گودال گیل (Gale Crater) را خواهد آغازید تا زیست پذیری این جهانِ به ظاهر برهوت را در گذشته، اکنون، و آینده بهتر بسنجد.
گرچه شاید چندین رسانه به پوشش این رویداد بپردازند، ولی یکی از راه های پیگیری و تماشای رخدادهای این فرود، پخش زنده ی آن در وی به وسیله ی شبکه ی ناسا می باشد. 

در این باره بیشتر بخوانید:

واژه نامه:
Mars - pile of junk - Mars Science Laboratory - Curiosity rover - orbit - red planet - heat shield - parachute - rocket maneuvers - Sky Crane - Seven Minutes of Terror - Universal time - Gale Crater - habitability - NASA channel

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه