مسیه 5: خوشه ای از ستارگان کهن

شارل مسیه، ستاره شناس فرانسوی سده ی 18 میلادی، توضیح پنجمین عنوان ورودی در فهرست پرآوازه ی سحابی ها و خوشه‌هایش را با این جمله می آغازد:
«سحابی زیبایی که در میان ترازو (میزان) و مار (حیه) یافته شد ...»
گرچه چیزی که مسیه از این جرم دید، یک توده ی کُرکی و بدون ستاره بود، ولی امروزه دیگر می دانیم که مسیه 5 یا M5 یک خوشه ی ستاره ای کروی با بیش از 100,000 ستاره است که همگی به وسیله ی نیروی گرانش در کنار یکدیگر و در منطقه ای به قطر حدود 165 سال نوری گرد آمده اند. این خوشه چیزی حدود 25,000 سال نوری از زمین فاصله دارد.
خوشه های کروی در هاله ی کهکشان پرسه می زنند.

خوشه های ستاره ای کروی که در هاله ی کهکشان راه شیری سرگردانند، اعضای باستانی این کهکشان به شمار می روند. M5 هم یکی از کهن ترین همین خوشه‌هاست که برآورد می شود ستارگانش سنی نزدیک به 13 میلیارد سال داشته باشند.

این خوشه ی ستاره ای زیبا از هدف های محبوب تلسکوپ های روی زمین است. در تصویر رنگی باکیفیت بالا، حتی در نزدیکی های هسته ی فشرده اش هم می‌توان ستارگان غول آبی و سرخ را به صورت نقطه های زردفام و آبی فام از یکدیگر تشخیص داد.


واژه نامه:
Messier 5 - Nebula - Balance - Libra - Serpent - Serpens - Charles Messier - star cluster - M5 - star - galaxy - globular star cluster - Milky Way - core - red giant - blue giant .

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه