ناهید پشت ماه پنهان شد

دیروز، در روشنی گسترده ی روز، هلال ماه یکراست از برابر سیاره ی ناهید گذشت. این اختفا (فروپوشانش، پوشیدگی) در راستای نوار پهنی که از آمریکای شمالی تا اقیانوس آرام در خاور آسیا درازا داشت قابل دیدن بود. آلن دیر این رویداد را از گلیشن آلبرتا به تصویر کشیده است:
تصویر بزرگ تر
وی می گوید: «فروپوشانش ناهید در آسمان آبی در 13 اوت، پدیده ای تر و تمیز بود. اینجا در آلبرتای کانادا، فروپوشیدگی در حدود 2:11 بعد از ظهر به وقت MDT رخ داد. این تصویر پیوندیست از 6 عکسی که در زمان های جدا از هم گرفته ام و در آن، ناهید پشت قرص هلال کاهنده (محاق) و در حال جابجاییِ ماه پنهان می شود.»

در زمان این رویداد اخترشناسیِ روزهنگامِ کمیاب، هوا در هندرسون نوادا به اندازه ای گرم بود که جیم ورل عکاس به سختی می‌توانست دوربینش را در دست بگیرد. به گفته ی او: «هوای بیرون 110 درجه ی فارنهایت بود.» با این وجود وی هم توانست چندین تصویر عالی از این رویداد ثبت نماید.
فیروزه ای= پوشیدگی به هنگام طلوع یا غروب ماه؛ نقطه چین سرخ= پوشیدگی روزهنگام؛ آبی= پوشیدگی در هوای نیمه روشن؛ سفید= پوشیدگی شب هنگام
در همین زمینه: * وقتی بهرام پشت ماه پنهان می شود  
واژه نامه:
crescent - Moon - Venus - Alan Dyer - waning crescent - Jim Werle

منبع: spaceweather

2 دیدگاه شما:

ناشناس

سلام دوست عزیز
مطالب وبلاگ شماواقعا پربار و جالبه
یه سوال دارم که امیدوارم کمک کنید.
من اطلاعات زیادی از اسم و موقعیت ستاره ها ندارم اما اینجوری میتونم توضیح بدم که خانه ما رو به شمال هست و من توی حیاط میخوابم، دو شب پشت سر هم کنار اون سه ستاره به شکل مثلث یه ستاره با نور چند برابر ستاره های معمولی روشن و خاموش شد.
من این اتفاق رو دوبار در همون نقطه دیدم. نظر شما چیه؟ این چی میتونه باشه؟
آیا یک انفجار در فاضله خیلی دور بوده؟

یک ستاره در هفت آسمان

درود بر شما دوست گرامی
بسیار بسیار شرمنده ام که اینقدر دیر پاسختون رو میدم چون متاسفانه نظرتون در بخش اسپم ها ثبت شده بود و تازه امروز متوجهش شدم.

آیا این مطلب رو خوندید:
http://1star-7skies.blogspot.com/2011/03/blog-post_14.html
با عنوان "شناورهای ناشناس"

چنین نورهایی میتونن ماهواره ها یا حتی زباله های فضایی باشند.
بسیاری از اون ها با کمی جابجایی و یا چرخش، میتونن به طور ناگهانی و برای لحظه ای بسیار کوتاه، نور خورشید رو بازبتابونند و بسیار پرنور دیده بشن.
مطمئن باشید اگر انفجار ستاره ای بود، به این سرعت ناپدید نمیشد و کلی هم سر و صدا در جامعه ی علمی به پا می کرد.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه