مهبانگ "آغاز جهان" نبود، تنها "تغییر حالت" آن بود!

* به گفته ی گروهی از فیزیکدانان نظری در دانشگاه ملبورن و RMIT، مدل آغاز کیهان نباید به گونه ی انفجاری بزرگ به نام مهبانگ در نظر گرفته شود بلکه بیشتر همچون یخ زدن آب و تبدیل آن به یخ بود.

* بر پایه ی نظریه ی تازه، مهبانگ شاید لحظه ای بوده که جهان آب-مانند سرد شد و به جهانی یخ-مانند
که امروز می بینیم تبدیل شد.
به گفته ی گروهی از فیزیکدانان نظری، آغاز جهان را نباید
بر پایه ی مهبانگ در نظر گرفت بلکه بیشتر همانند تبدیل آب
به یخ بود. به ادعای این گروه، با بررسی ترکها و شکستهایی
که در همه ی بلورها - از جمله یخ - پدید می آید، شناخت ما
از سرشت کیهان می تواند دگرگون شود.
این دانشمندان ادعا کرده اند که شناخت ما از سرشت کیهان با بررسی شکاف ها و ترک هایی که در همه ی بلورها از جمله بلور یخ پدید می آید، می تواند دگرگون شود. به گفته ی جیمز کواچ، پژوهنده ی اصلی این پروژه، این نظریه واپسین مورد در یک دوره ی طولانی تلاش انسان برای شناخت خاستگاه و سرشت کیهان است.

وی می گوید: «فیلسوفان یونان باستان می خواستند بدانند که ماده از چه ساخته شده: آیا از عنصری پیوسته ساخته شده یا از اتم های جداگانه؟ ما اکنون با بهره از میکروسکوپ های بسیار پرقدرت می دانیم که ماده از اتم ساخته شده.» 

«هزاران سال بعد، آلبرت انیشتین گفت که فضا و زمان پیوسته اند و جریانی یکنواخت و هموار دارند، ولی ما اینک بر این باوریم که این پنداشت انیشتین هم در مقیاس های بسیار کوچک شاید معتبر و پایمند نباشد.»

«بر پایه ی یک نظریه ی تازه به نام گرافیته ی کوانتومی (Quantum Graphity)، فضا ممکن است از بلوک های ساختمانی نادیدنی، مانند اتم های کوچک ساخته شده باشد. این بلوک های نادیدنی را می توان همانند پیکسل هایی که یک تصویر را روی صفحه پدید می آورند پنداشت. چالش این بوده که این بلوک های سازنده ی فضا بسیار کوچکند و از همین رو نمی توان آن ها را مستقیمن دید.»

با این حال جیمز کواچ و همکارانش بر این باورند که شاید راهی برای دیدن غیرمستقیم آن ها یافته باشند. وی می گوید: «گمان کنید که جهان آغازین مانند یک مایع بوده. سپس با سرد شدن کیهان، این مایع "بلوری" شده و به سه بُعد فضایی و یک بعد زمانی که امروزه می بینیم تبدیل شده. در چنین نظریه ای که جهان سرد شده و یخ می زند، باید انتظار داشته باشیم ترک هایی هم پدید بیاید، همانند ترک هایی که به هنگام یخ زدن آب در آن پدید می آید.»

به گفته ی پرفسور دانشیار اندرو گرینتری، یکی از اعضای گروه پژوهشی دانشگاه RMIT، برخی از این ترک ها را شاید بتوان دید: «نور و ذرات دیگر می بایست با رسیدن به این ترک ها و شکاف ها خم شده و یا از روی آن ها بازبتابند، و بر پایه ی نظریه، ما می بایست بتوانیم این پدیده ها و اثرها را ردیابی و آشکار کنیم.»

گروه دانشمندان برخی از این اثرها را برآورد کرده اند و اگر پیش بینی هایشان در آزمون (به صورت تجربی) هم تایید شود، پاسخ این پرسش که آیا فضا یکنواخت و هموار است یا از تکه های کوچک و نادیدنی ساخته شده، یک بار برای همیشه پیدا خواهد شد. این گروه توسط انجمن پژوهشی استرالیا پشتیبانی می شوند و پژوهششان در تازه ترین شماره ی journal Physical Review منتشر شد.

این ها را هم بخوانید: 

واژه نامه:
Big Bang - RMIT University - crystal - ice - James Quach - Ancient Greek - atom - Albert Einstein - Quantum Graphity - building block - Andrew Greentree - Australian Research Council - journal Physical Review

منبع: ScienceDaily

2 دیدگاه شما:

siavasha24

دقیقا منظورشون چی بوده؟
آزمایشی یا ایده ای هست که بشه روش کار کرد تا این نظریه اثبات بشه؟


یعنی عاشق این مطالبتم خدایی

یک ستاره در هفت آسمان

لطف داری سیاوش عزیز

در مورد این که چطوری میخوان ثابتش کنن، من هنوز جایی نخوندم.

ولی خوب نظریه شون تازه مطرح شده و مسلمن راه درازی داره تا اثبات بشه و نظریه های قبلی رو کنار بزنه.
برای این کار هم باید روش های علمی دقیقی ابداع بشه.

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه