بارش شهابی از دید فضانوردان

ساکنان زمین، بارش شهابی برساوشی سال گذشته را در آسمانی غرق در نور مهتاب تماشا کردند. ولی این نمای چشمگیر و تماشایی که در 13 اوت 2011 توسط فضانورد، رون گاران ثبت شده، یک شهاب برساوشی را از بالا نشان می دهد.
از چشم انداز گاران، یعنی از درون ایستگاه فضایی بین المللی و از مداری در بلندای 380 کیلومتری سطح زمین، شهاب های برساوشی که ذرات به جا مانده از دنباله دار سویفت-تاتل می باشند و با ورودشان به جو زمین، در اثر گرما گداخته و برافروخته (incandescence) شده اند، رد خود را در پایین و زیر پای فضانوردان به جا می گذارند.
ذرات برافروخته ی غبار دنباله دار با سرعتی نزدیک به 60 کیلومتر بر "ثانیه" از درون جو چگال تر زمین، در حدود 100 کیلومتری بالای سطح می گذرند.
در مورد شهاب درون این عکس، درخشش کوتاه شهاب در سمت راست مرکز تصویر دیده می شود، زیر انحنای لبه ی زمین و لایه ای از هواتاب* سبزفام، درست زیر ستاره ی پرفروغ سماک رامح (نگهبان شمال، آلفای گاوران، آرکتوروس).
می خواهید بارش شهابی برساوشی امسال را تماشا کنید؟
شانس یارتان است. بارش شهابی در این پایان هفته به اوجش نزدیک می شود و هلال کاهنده (رو به کاهش) ماه که چند ساعت پیش از سر زدن آفتاب بالا می آید هم چندان مزاحمتی برایتان ایجاد نخواهد کرد.
-------------------------------------------------------
* airglow - هواتاب یا شب فروغ، روشنايي اي که به هنگام غروب به علت تابش نور خورشيد به جو پديد مي آيد.

واژه نامه:
planet - Earth - Perseid - meteor shower - astronaut - Ron Garan - International Space Station - comet - Swift-Tuttle - incandescence - meteor - airglow - star - Arcturus - waning - crescent - Moon - Sun

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه