کنجکاوی نخستین لیزر را شلیک کرد

* خودروی بهرام نورد کنجکاوی ناسا برای نخستین بار اسلحه ی لیزریش را روی سیاره ی بهرام شلیک کرد.

در ۱۹ اوت، دستگاه شمکم (ChemCam) کنجکاوی با یک تکه سنگ به نام Coronation (تاجگذاری) که به اندازه ی مشت انسان بود روبرو شد و طی ۱۰ ثانیه، با ۳۰ تپ (پالس) لیزر به آن شلیک کرد. هر تپ لیزر در عرض حدود پنج میلیاردم ثانیه، توانی بیش از یک میلیون وات آزاد می کرد.

انرژی این لیزر باعث پدید آمدن بخاری از پلاسمای یونیده و برافروخته می شود. شمکم (مجموعه ی شیمیایی و دوربین) نور این پلاسما را با یک تلسکوپ دریافت می کند و با سه طیف سنج آن را مورد بررسی قرار می دهد تا از عناصر درون تکه سنگ آگاهی یابد. این طیف سنج ها ۶۱۴۴ طول موج گوناگون فرابنفش و نور دیدنی و فروسرخ را ثبت می کنند.
نخستین هدف لیزر کنجکاوی: سنگی به اندازه ی مشت انسان که دانشمندان آن را "تاجگذاری" نامیده اند.
بازرس اصلی شمکم، راجر ویِنز از آزمایشگاه ملی لس آلاموس نیومکزیکو می گوید: «ما طیف های فراوانی از تاجگذاری به دست آوردیم - با کلی سیگنال. گروه ما با هیجان و سختکوشی چشم به نتایج دارند. پس از هشت سال که برای ساخته شدن این دستگاه وقت گذاشتیم، اکنون زمان بازدهی و دریافت نتیجه است.»

شمکم طیف های به دست آمده از هر یک از ۳۰ تپ لیزر را ثبت نمود. هدف از این کاربرد آغازینِ لیزر روی بهرام، هدفگیری تمرینی برای مشخص کردن کار و کیفیت دستگاه بود، گرچه این تمرین شاید ارزش های افزوده ای نیز ارایه کند. پژوهشگران بررسی خواهند کرد که آیا با ادامه ی جریان تپ ها، ساختار سنگ هم تغییری کرده یا نه. اگر تغییر کرده، می تواند نشان دهد که غبار یا دیگر مواد روی سطح در سنگ نفوذ کرده بودند و با ادامه ی شلیک، ساختارهای متفاوت زیر سطح نیز آشکار می شود.

دانشمند معاون پروژه ی شمکم، سیلوستره موریس از بنیاد پژوهش های اخترفیزیک و سیاره شناسی (IRAP) در تولوز فرانسه می گوید: «شگفت آور است که داده های دریافتی، در نسبت سیگنال به نوفه (نویز)، حتی از آن چه طی آزمایش های روی زمین داشتیم هم بهتر است. این داده ها آنقدر غنی هستند که می توانیم انتظار داشته باشیم در دو سالی که پیشِ رو داریم و با بررسی هزاران هدف آینده ی شمکم، به دانش و معلومات هنگفتی دست یابیم.»
این تصویر پیوندی (ترکیبی) که بخشی از آن بزرگنمایی شده، نخستین آزمایش لیزری انجام گرفته توسط ChemCam، یکی از ابزارهای خودروی بهرام نورد کنجکاوی ناسا را نشان می دهد.
۹۴۶ در ۷۱۰ - ۱۰۲۴ در ۷۶۸ - اندازه ی کامل
روش مورد بهره ی شمکم، به نام "طیف سنجی با فروپاشی به وسیله ی لیزر"، برای تعیین ساختار هدف ها در دیگر محیط های غیرعادی از جمله درون رآکتورهای هسته ای و روی بستر دریا به کار می رفته و کاربردهای تجربی در دیدبانی محیط زیست و ردیابی سرطان ها داشته است. بررسی تکه سنگ تاجگذاری نخستین مورد کاربرد این شیوه در کاوش های میان سیاره ای به شمار می رود.

واژه نامه:
NASA - Mars rover - Curiosity - Mars - ChemCam - Coronation - laser - plasma - spectrometer - element - wavelength - ultraviolet - infrared - spectrum - Roger Wiens - Earth - Sylvestre Maurice - IRAP - laser-induced breakdown spectroscopy - cancer

منبع: nasa

4 دیدگاه شما:

ناشناس

نویز = نوفه

یک ستاره در هفت آسمان

سپاس
تغییرش دادم

Data Center

ممنون. این قضیه کنجکاوی تا حالا کلی طرفدار پیدا کرده. لطفاْ خبرهای جدیدتر اون رو هم برامون بنویسید.

یک ستاره در هفت آسمان

خواهش می کنم
چشم. تا جایی که برام امکان داشته باشه خبرها رو با دوستان هم در میان میذارم

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه