نخستین رد کنجکاوی بر خاک بهرام

این چشم انداز سراسرنما (پانورامای) ۳۶۰ درجه مدرکیست از نخستین آزمون پیروزمندانه ی راندن خودروی کنجکاوی ناسا.
در ۲۲ اوت ۲۰۱۲، این خودرو نخستین حرکتش را انجام داد: تا حدود ۴.۵ متر به پیش رفت، ۱۲۰ درجه چرخید و سپس حدود ۲.۵ متر به عقب رفت. کنجکاوی اکنون حدود  ۶ متر از جایگاه فرودش که اکنون به نام "جایگاه بردبری" یا Bradbury Landing نامیده شده فاصله دارد.
در این عکس، نخستین رد چرخ های کنجکاوی دیده می شود. در نقطه ای که حرکت از آن جا آغاز شده، یک تکه سنگ ۳.۵ اینچی (۹ سانتی متری) دیده می شود که به گفته ی مهندسان، بخشی از آن زیر چرخ عقب رفته بوده. دو نقطه ی تغییر رنگ داده‌ای که به هنگام فرود خودرو، در اثر موتور پایه ی فرود روی خاک به جا مانده را هم می توان سمت چپ و راست رد چرخ ها مشاهده کرد. دامنه های پایینی کوه شارپ در بالای تصویر، نزدیک مرکز به چشم می خورند.

این نمای موزاییکی را دوربین ناوبری خودرو ثبت کرده و از ۲۳ چارچوب با وضوح کامل درست شده که در یک طرح افکنش (نورافکنی) استوانه ای به نمایش در آمده است.  تصویر پایین، این نما را از بالا نشان می دهد:
واژه نامه:
panorama - NASA - Curiosity - rover - Bradbury Landing - rear wheels - descent stage - wheel tracks - Mount Sharp - Navigation camera - cylindrical projection

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه