چرخی بر بهرام

این از نخستین تصاویریست که از فضاپیمای آزمایشگاه علمی بهرام پس از فرود پیروزمندانه اش در ساعت 10:32 پنجم اوت 2012 (به وقت اقیانوس آرام) دریافت شده و یکی از چرخ های خودروی کنجکاوی ناسا را نشان می دهد که استوار و ثابت بر سطح سیاره ی بهرام جای گرفته است.

این چرخ که در گوشه ی پایین سمت راست این تصویر زاویه بازِ چشم ماهی - گرفته شده توسط "دوربین دوری از خطر" یا Hazcam - دیده می شود، چرخ سمت چپ عقبی خودرو است و 50 سانتیمتر یا حدود 20 اینچ قطر دارد.

بخشی از لولای فنری ویژه ی پوشش گرد و خاک روی دوربین را می توانید درست در گوشه ی سمت راست ببینید، و در بالا، سمت چپ آن هم بخشی از منبع برق RTG خودرو به چشم می خورد.

تپه های دوردستی که رو به خورشید و آن سوی سطح سنگلاخ بهرام، در سمت راست به چشم می خورد، لبه ی گودال گیل می باشند و از استراحتگاه کنونی بهرام نورد جمع و جور ما که به اندازه ی یک خودرو است، حدود 20 کیلومتر فاصله دارد.

انتظار می رود در این هفته با به کار افتادن دکل خودرو که دوربین هایی با وضوح بالا را حمل می کند، تصویرهای رنگی بزرگ تری دریافت شود.

درباره ی این فضاپیما و ماموریتش بیشتر بخوانید: 

واژه نامه:
NASA - Curiosity rover - Mars Science Laboratory - Hazard Avoidance Camera - fisheye - wide-angle - rear wheel - RTG - Sun - Mars - Gale Crater

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه