کنجکاوی نخستین عکس رنگی را هم فرستاد

اندازه های بزرگ تر: 1600x1200 - 2025×1877 - 1024x768 - 800x600
خودروی کنجکاوی (Curiosity) نخستین عکس رنگی را از سیاره ی بهرام گرفت و ساعاتی پیش به زمین فرستاد؛ عکسی که اندکی خاک آلود است. این چشم انداز کدر، شمال خودرو را نشان می دهد و توسط تصویرگر لنز دستی بهرام (ماهلی، MAHLI) در بعد از ظهر نخستین روز پس از فرود کنجکاوی ثبت شده است.

این عکس دیواره ی شمالی و لبه ی گودال گیل را نشان می دهد. نمای درون عکس کدر و تار است چرا که ظاهرن پوشش قابل جابجایی گرد و غبار ماهلی (دریچه ی محافظ گرد و خاک) پوشیده از گرد و خاکیست که به خاطر گام آخر فرود خودرو بر روی آن نشسته. دوربین دیگر، "تصویرگر فرود" یا Descent Imager، چرخه های تقریبن دایره ای گرد و خاکی که توسط اگزوز موتور موشکی از سطح بهرام به هوا برخاسته را می نمایاند (عکس زیر).
این عکس بخشی از فیلمیست که خود کنجکاوی با بهره از دوربین ماردی، از فرودش ثبت کرده. این فیلم را اینجا ببینید.
دوربین ماهلی بر روی نگهدارنده ای در انتهای بازوی روباتیک کنجکاوی جای دارد. وظیفه ی اصلی این دوربین گرفتن عکس های نمای نزدیک و با کیفیت بالا از سنگ و خاک جایی از گودال گیل که کنجکاوی در آن قرار دارد می باشد. ماهلی می تواند بر روی هر هدفی در فاصله های میان 2.1 سانتیمتر تا بی نهایت کانونی شود. این بدان معناست که نه تنها می تواند تصاویر نمای نزدیک از سنگ ها بگیرد، بلکه توان ثبت عکس های بزرگ از چشم اندازهایی مانند آنچه اینجا می بینید را هم دارد.

در یک هفته یا بیشتر، پوشش غبار ماهلی کنار خواهد رفت و دیدش بهبود خواهد یافت. چشم به راه تصاویر بیشتر باشید.

درباره ی این فضاپیما و ماموریتش بیشتر بخوانید: 

واژه نامه:
Curiosity - color image - Mars - Earth - Mars Hand Lens Imager - MAHLI - Gale Crater - Descent Imager - Martian surface

منبع: spaceweather

8 دیدگاه شما:

پریسا

اینکه تهران موقع الودگی هواست بابا گولمون زدن ناساییا =)))

یک ستاره در هفت آسمان

راست میگیدا پریساخانم!
البته تهرون خودمون بیشتر سیاهه تا زرد. نه؟!

پریسا

اشتباهی نوشتم تهران خواستم بگم شیراز. چون کوه هم زیاد داریم ما اونجا :)) نه شیراز غبارهاش زرده خاکی رنگه همینه دیگه همین عکسی که جهان خوارای دروغگو دادن به خوردمون جای مریخ=))))

ناشناس

این همه هزینه کردن کاوشگر فرستادن یه دوربین با کیفیت روش نصب نکردن؟دوربین 1.3 مگاپیکسلی موبایل من کیفیتش صد برابر اینه که!

ناشناس

این همه هزینه کردن که عکساو فیلماشو بزارن تو rapidshare ها هم دانلود کنیم و بگیم که ما میتوانیم

ناشناس

این همه هزینه الکی نکردن که بیان اطلاعات نابشون رو به دست ما بسپرن !آقایی که از کیفیت عکس می نالی و دوربینت رو به رخ می کشی ! هزینه این سفر یه چیزی تو مایه های بودجه یه کشور مثل ما بوده و خواهد بود!

یک ستاره در هفت آسمان

عجب!
چه خبره اینجا؟
دوست عزیز اصلن مطلب رو خوندید؟
این دوربین هنوز پوشش محافظی که روشه کنار نرفته تا ببینین چه عکسایی می گیره!

ناشناس

شلک نکنید که عکسهای با کیفیت خییلی زیاد میتوانند داشته باشند ولی‌ برای من و شما همانطور که عکسهای بی‌ کیفیت و با ریزولیشن پأئین میگذارند خیلی از تصاویر را هم افشا نمیکنند

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه