فیلمی که کنجکاوی از فرود خود گرفته را ببینید

* این ویدیو چگونگی فرود خودروی کنجکاوی بر سطح سیاره ی بهرام را آنگونه که خودش می دید نشان می دهد.

به نظر می رسید همه ی دنیا چشم به کنجکاوی و نشستنش بر سطح بهرام در ساعت های آغازین بامداد دوشنبه (به وقت ساحل خاوری) دوخته بودند. اکنون [با تماشای این ویدیو] می توانید خودتان شخصن فرود بر سیاره ی سرخ را احساس کنید.

به هنگام فرود، همین که نیمه ی پایینی پوسته ی بیرونی فضاپیما که از خودروی کنجکاوی نگاهبانی می کرد از فضاپیما جدا شد، تصویرگر فرود بهرام (MARDI، ماردی) هم دیدش باز شد و عکس گرفتن را آغاز نمود. در آن هنگام، فضاپیما در بلندای حدود 8 کیلومتری بود و 2.5 دقیقه تا نشستن بر سطح فاصله داشت. این رشته تصاویر "flip-book" با وضوحِ کاهش یافته، 297 تصویر از حدود 600 عکسی که ماردی با سرعت 4 عکس در ثانیه گرفته را نشان می دهد.

در آغاز این ویدیوی یک دقیقه ای، کنجکاوی از چتر نجات غول پیکرش آویزانست و هنوز سرعتش در حدود 900 مایل بر ساعت می باشد. چتر نجات در چند ثانیه ی آغازین ویدیو جدا می شود و پس از آن، هشت موشک کنجکاوی روشن می شوند و از سرعت افتادن کنجکاوی بیشتر می کاهند. چشم انداز، نخست در اثر تاب خوردن فضاپیما زیر سایبان غول پیکرش و سپس در اثر تغییر جهتی که پیشران موشکی به آن می دهد گرگون می شود. هنگامی که خودرو به فاصله ی حدود 70 پایی (20 متری) سطح رسید، می توان گرد و خاکی که توسط اگزوز موشک ها به هوا برخاسته را هم دید. در این هنگام کابل های نایلونی (که دیده نمی شوند چون به بالای خودرو پیوسته اند) به آرامی کنجکاوی را پایین برده و بر سطح می نشانند.

بازرس اصلی ماردی، مایکل مالین با سنجش میان ویژگی های سطحی دیده شده در ویدیوی فرود و در تصویرگر مداری گزارش می دهد که کنجکاوی در نقطه ای با مختصات جغرافیایی 137.4417 درجه ی خاوری و 4.5895 درجه ی جنوبی در گودال گیل فرود آمده است -- نه چندان دور از مرکز بیضی فرودش و نیز نزدیک یک ردیف طولانی از تپه های شنی تیره.

ویدیوی 2.5 دقیقه ای فرود کنجکاوی را این جا تماشا کنید:


درباره ی این فضاپیما و ماموریتش بیشتر بخوانید: 
* کنجکاوی نخستین عکس رنگی را هم فرستاد * چرخی بر بهرام * تصویری که کنجکاوی را با چترنجاتش نشان می دهد * پایان خوش سفری 8 ماهه * نخستین گام ماموریت "کنجکاوی" به پایان رسید: اجرای نقش بدل فضانوردان! * "هفت دقیقه وحشت" پیش روی ما * "روز بهرام" در ایران! * اودیسه برای دیدبانی فرود "کنجکاوی" سر قرار می رسد * گام به گام با "کنجکاوی" به هنگام فرود بر سطح بهرام * ایستگاه بعدی: بهرام * کنجکاوی در Gale * جریان ماموریت تازه ناسا در سیاره بهرام چیست؟ * 100 روز دیگر "کنجکاوی" روی بهرام می‌نشیند
واژه نامه:
Curiosity - Red Planet - Mars - Mars Descent Imager - MARDI - aeroshell - flip-book - parachute - Michael Malin - Gale crater

منبع: skyandtelescope

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه