دو ستاره در حال مرگ نظریه انیشتین را می آزمایند

* برای آشکارسازی مستقیم امواج گرانشی شاید نیازمند سه ماهواره و تجهیزات دیگری که تاکنون اختراع نشده اند باشیم، ولی می توان با یک تلسکوپ نوری و یک گام شمار (کرونومتر) اثر این چین و شکن هایی که در فضا-زمان پدید می آیند را مشاهده کرد.

J0651: منظومه ای که با گسیلش امواج گرانشی، انرژی از دست می دهد.
یک جفت ستاره ی کوتوله ی سفید با عنوان جی ۰۶۵۱ یا J0651، که فاصله شان از هم تنها یک سوم فاصله ی زمین تا ماه است، دارند به هم نزدیک و نزدیک تر می شوند چرا که در حال بیرون ریختن و پس زدن انرژی خود به صورت همین امواج گریزان گرانشی می باشند.

اجرامی که امواج گرانشی می گسیلند نسبتن زیادند ولی دلیل منحصر به فرد بودن جی ۰۶۵۱ نیروی بالای امواج گسیلیده از آنست به اضافه ی این واقعیت که این جرم، نور دیدنی هم می تابد.

وارن براون، از ستاره شناسان رصدخانه ی اخترفیزیکی اسمیتسونیان در کمبریج ماساچوست می گوید: «یک ستاره شناس آماتور با یک تلسکوپ ۲ متری [هم] می تواند این پدیده را بسنجد و اندازه بگیرد.» براون عضو گروهیست که امواج گرانشی جی ۰۶۵۱ را به طور غیرمستقیم اندازه گرفته.

آزمودن نظریه ی انیشتین
بر پایه ی نظریه ی نسبیت عام انیشتین که نظریه ی اصلی گرانش است، اجرام شتاب دار مانند ستارگانی که به گرد هم می چرخند، می بایست امواج گرانشی پدید آورند. هر چه این اجرام سنگین تر باشند و هر چه سرعت حرکتشان بیشتر باشد، امواج گرانشیشان هم نیرومندتر خواهد بود. از همه مهم تر، این از دست دادن انرژی باعث می شود دو جرم به یکدیگر نزدیک و نزدیک تر شوند، این اثریست که می تواند دیده و تشخیص داده شود.

پیش از این چشمه های امواج گرانشی شناسایی شده بودند، از آن جمله یک جفت تپ اختر - ولی این اجرام تنها پرتوهای رادیویی می تاباندند و سرعت چرخششان به دور یکدیگر هم کُند بود (یک بار در ساعت)؛ یعنی تغییر مداری آن ها به دلیل گسیلش امواج گرانشی کم بود.

خِیس نلمان (Gijs Nelemans) یکی از اخترفیزیکدانان دانشگاه رادبود در نیمیخن هلند می گوید: «تپ اخترها را می توان با دقتی شگرف مورد سنجش قرار داد و تنها به همین خاطر است که می توان متوجه جابجایی های کوچکشان هم شد.» نلمان در این پژوهش درگیر نبود.

در مقابل، دو ستاره ی جی ۰۶۵۱ نور دیدنی (مریی) می تابانند و هر ۱۲.۷۵ دقیقه یک بار دور هم می چرخند (۱۱۳ بار در روز). هنگامی که براون و همکارانش مدار کنونی جی ۰۶۵۱ را با زمانی که در یک سال پیش، برای نخستین بار دیده شدند مقایسه کرد دریافت که سرعت آن ها به اندازه ی یک چهارم میلی ثانیه تندتر شده. این شاید چندان زیاد به نظر نرسد ولی اگر این سامانه ی دوتایی، امواج گرانشی به فضازمان نمی فرستاد، زمان بندی یک "گرفتگی" (کسوف) معین آن ها شش ثانیه تغییر می کرد - تغییری که آنقدر زیاد هست که یک زمان سنج معمولی هم بتواند آن را اندازه بگیرد.

پژوهشگران همچنین برآورد کردند که جی ۰۶۵۱ در میان همه چشمه های پایدار و شناخته شده ی امواج گرانشی، از نظر نیرومندی در جایگاه دوم قرار دارد. تنها منظومه ی ستاره ی دوتایی "اچ ام خرچنگ" (HM Cancri) از آن پرقدرت تر است ولی به گفته ی براون، کمتر از جی ۰۶۵۱ به درد پژوهش می خورد زیرا برهم کنش میان دو ستاره ی آن به دلیل جابجایی ماده که بینشان انجام می شود "آشفته" شده است. این باعث شده سخت تر بتوان فهمید چه عواملی در گسیلش انرژی دخالت می کنند. مورد جی ۰۶۵۱ کمیاب است زیرا با وجود نزدیکی نسبی دو ستاره به یکدیگر، جابجایی جرم میانشان انجام نمی شود.

یک چشم بر هم زدن
نلمانز می گوید: «ما این پدیده را در تپ اخترها هم دیده ایم ولی دیدنش در این جا بسیار خوش آیندست. نور دیدنی (مریی) چنان شناخته شده و آداب کهنی دارد که ما به عنوان یک جامعه، چگونگی کاربرد از ابزار نوری را به خوبی می دانیم.»

دیدن مستقیم امواج گرانشی، تایید پایانی بر وجود آن ها خواهد بود. آزمایش امیدوارکننده ای که برای این منظور برنامه ریزی شده طرح الیسا (eLISA) است، مجموعه ای از سه فضاپیما که به دور خورشید می چرخند و اجسام محافظت شده ای با خود دارند که تنها با امواج گرانشی گسیلیده از اجرامی مانند جی۰۶۵۱ تکان می خورند و این سه فضاپیما قرار است همین جنبش های اندک را آشکار کنند.

در واقع، یافتن منظومه ی جی۰۶۵۱ چنانچه در مقاله ی منتشر شده در Astrophysical Journal Letters هم گفته شده، هدف خوبی برای الیسا فراهم خواهد کرد. به گفته ی همکار براون، جی جی هرمس از دانشگاه آستین تگزاس، الیسا دریافت داده ها را از سال ۲۰۲۵ خواهد آغازید.

وی می گوید: «ما باید بدانیم کجا را نگاه کنیم تا بتوانیم بگوییم چیزی بیش از سروصدا و نوفه (نویز) را دیده ایم. این مانند یافتن سوزن در انبار کاهست، و البته اکنون یک GPS هم بر این سوزن نصب شده.»

و نلمان یادآوری می کند که دانشمندان خوش شانس بوده اند که این منظومه را یافته اند زیرا این منظومه تقریبن نزدیک به پایان زندگیش است: این دو ستاره تا ۲ میلیون سال دیگر با هم یکی خواهند شد که در بازه ی زمانی کیهانی یک چشم بر هم زدن اس.

واژه نامه:
gravitational wave - spacetime - optical telescope - stopwatch - white dwarf - J0651- Earth - moon - Warren Brown - Smithsonian Astrophysical Observatory - Einstein - general relativity - gravity - pulsing star - pulsar - radio wave - Gijs Nelemans - eclipse - binary system - HM Cancri - eLISA - Astrophysical Journal Letters - J. J. Hermes - GPS - blink

منبع: newscientist

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه