کشف شگفت آور: مجسمه بودایی باستانی از شهاب سنگ ساخته شده

* پژوهشگران بهت زده از آن چه یافته اند:
یک تندیس باستانی ۱۰۰۰ ساله که از یک گونه ی کمیاب شهاب سنگ تراشیده شده!

یک تندیس باستانی بودایی که نخستین بار در سال ۱۹۳۸ توسط یک گروه از دانشمندان نازی یافته شده بود، اکنون به وسیله ی گروهی از دانشمندان به رهبری دکتر المار بوخنر از بنیاد سیاره شناسی دانشگاه اشتوتگارت مورد بررسی قرار گرفته.

"مرد آهنی" یا "بودای فضایی"؟ - تصویر بزرگ تر
همچون ماجرایی در یک فیلم ایندیانا جونز: این تندیس (مجسمه) به نام "مرد آهنی" که شاید پیشینه اش به ۱۰۰۰ سال برسد، با ۱۰ کیلوگرم وزن، چهره ی خدای بودایی "ویسروانا" (در پارسی: بیشامُنتن یا بیشامُن) را دارد و باور بر اینست که ریشه اش به فرهنگ پیش-بودایی "بون" (Bon) در سده ی ۱۱ میلادی می‌رسد. 

با بررسی های زمین-شیمیایی (ژئوشیمیایی) که توسط گروه پژوهشی آلمانی-اتریشی انجام گرفته، آشکار شده که این تندیس پربها از یک آتاکسیت تراشیده شده، گونه ای بسیار کمیاب از شهاب سنگ های آهنی.

این تندیس باستانی ۱۰۰۰ ساله ی بودایی نخستین بار در سال ۱۹۳۸ توسط یک گروه اعزامی نازی یافته شد. یافته های تازه در نشریه ی "دانش سیاره ای و شهاب سنگی" منتشر شده اند.

این تندیس که به نام مرد آهنی خوانده می شود، ۱۰ کیلوگرم وزن و ۲۴ سانتیمتر بلندی دارد و باور بر اینست که نمایانگر یک سبک پیوندی (دورگه) میان فرهنگ بودایی و فرهنگ پیش-بودایی بون، و با چهره ی خدای بیشامن (ویسروانا) می باشد، پادشاه شمال در آیین بودا که در تبت به نام جمبالا (Jambhala) نیز شناخته می شود.

این تندیس در سال ۱۹۳۸ توسط یک گروه از دانشمندان آلمانی به رهبری جانورشناس نامدار، ارنست شافنر یافته شد. روشن نیست که آنان چگونه این تندیس را یافتند، ولی باور بر اینست که احتمالن نماد بزرگ صلیب شکسته ای که روی شکم آن حک شده بود، گروه را به برداشتن و بردنش به آلمان ترغیب کرده بوده. تندیس همین که به مونیخ رسید، به یک کلکسیون خصوصی پیوست و تنها در پی یک حراج در سال ۲۰۰۹ بود که برای پژوهش در دسترس دانشمندان قرار گرفت.

نخستین گروهی که به بررسی ریشه ی این تندیس پرداخت، گروهی به رهبری دکتر المار بوخنر از دانشگاه اشتوتگارت بود. این گروه توانستند آن را به عنوان یک آتاکسیت رده بندی کنند، یک رده ی کمیاب از شهاب سنگ های آهنی با نیکل فراوان.

دکتر بوخنر می گوید: «این تندیس از یک شهاب سنگ آهنی تراشیده شده، از یک تکه از "شهاب سنگ چینگا" که حدود ۱۵ هزار سال پیش در مناطق مرزی میان مغولستان و سیبری به زمین خورده بود. به طور رسمی نخستین تکه های این شهاب سنگ در سال ۱۹۱۳ توسط جویندگان طلا یافته شد ولی به باور ما، این تکه شهاب سنگ منحصر به فرد چندین سده پیش پیدا شده بوده.»

شهاب سنگ چینگا: دستکم ۲۵۰ تکه شهاب سنگ از
میدان شهابسنگی چینگا پیدا شد. این تکه ها زیاد بودند
و بیشترشان به کلکسیونداران فروخته شدند.
پرستش شهاب سنگ ها در میان بسیاری از فرهنگ های باستانی رواج داشته؛ از اینویت های گرینلند گرفته تا بومیان استرالیا. حتی امروزه یکی از پرآوازه ترین پرستشگاه های جهان - خانه ی کعبه در مکه در عربستان سعودی - روی یک "سنگ سیاه" (حجرالاسود) ساخته شده که به باور دانشمندان، یک شهاب سنگ "سنگی" است.

گروه دکتر بوخنر بر این باورند که تندیس مرد آهنی ریشه در فرهنگ بون از سده ی ۱۱ میلادی دارد. دکتر بوخنر می گوید: «تندیس مرد آهنی تنها نمای شناخته شده ی انسان است که از یک شهاب سنگ تراشیده شده، و این بدان معنیست که اگر بخواهیم بهایش را ارزیابی کنیم، هیچ چیزی برای سنجش آن نداریم.»

وی می افزاید: «تنها ریشه های آن می تواند بهایی تا ۲۰ هزار دلار بدان بدهد؛ ولی اگر برآورد ما از سنش درست باشد و حدود یک هزار سال از عمرش بگذرد، دیگر می تواند بهاناپذیر (بسیار ارزشمند) شود.»

واژه نامه:
Buddhist - statue - Nazi expedition - Dr. Elmar Buchner - Institute of Planetology - Iron Man - Vaisravana - pre-Buddhist - Bon culture - ataxite - iron - meteorite - Meteoritics and Planetary Science - stylistic hybrid - King of the North - Jambhala - Tibet - Ernst Schäfer - swastika - Chinga meteorite - Mongolia - Siberia - gold prospector - Inuit - Greenland - aborigine - Australia - Mecca - Saudi Arabia - Black Stone

منبع: sciencedaily

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه