تتیس درخشان و حلقه های باستانی کیوان

سن حلقه های سیاره ی کیوان چقدر است؟ هیچ کس به درستی نمی داند.
بر پایه ی یک احتمال، این حلقه ها در زمانی نسبتن تازه از تاریخ منظومه ی خورشیدی پدید آمدند، شاید تنها حدود ۱۰۰ میلیون سال پیش، هنگامی که یک جرم به اندازه ی ماهِ زمین نزدیک کیوان از هم فرو پاشید. از جمله شواهدی که بر جوان بودن حلقه ها دلالت می کند، بررسی پایداری و ثبات حلقه هاست، و نیز این واقعیت که حلقه ها بسیار درخشانند و برخورد شهاب های کوچک و تیره ی پرشمار چندان اثری روی آن به جا نگذاشته.
ولی شواهد تازه تری هم هست که نشان می دهد احتمالن برخی از حلقه های کیوان تا میلیاردها سال سن دارند و چه بسا هم سن خود کیوان باشند.
بررسی دقیق تصاویر گرفته شده توسط فضاپیمای کاسینی - که در حال گردش به دور کیوانست- نشان می دهد که برخی از ذرات حلقه های کیوان با توده شدن و برخوردهای گاه به گاه، ذرات نو پدید می آورند و یخ تازه و درخشان درون آن ها را نمایان می کنند و بدین ترتیب به گونه ای موثر، به بازیافت و نوسازی حلقه ها می انجامند.
این عکس که در اواخر ماه اکتبر توسط فضاپیمای کاسینی گرفته شده، حلقه های کیوان را در رنگ های واقعیشان نشان می دهد. در جلوی حلقه های تیره تر کیوان هم تتیس یخی و روشن، یکی از ماه های این سیاره دیده می شود که احتمالن بر اثر بارش ذرات یخ از ماه خواهرش، انسلادوس، برق افتاده.
-------------------------------------------------------
* گودالی که در این عکس روی تتیس دیده می شود، دهانه ی برخوردی ۴۴۵ کیلومتری اودیسه است؛، یکی از بزرگ ترین دهانه های منظومه ی خورشیدی. - م 


واژه نامه:
Saturn - Tethys - rings - Solar System - meteor - Cassini spacecraft - moon - Enceladus.

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه