هواتاب بر فراز ایتالیا

در این چشم انداز آرام آسمان شب، کمان خوش منظره ی کهکشان راه شیری را می بینیم که بر فراز ستیغ های برجسته ی Tre Cime di Lavaredo (سه قله) در بخش ایتالیایی رشته کوه های آلپ کشیده شده است.
این پانوراما یا سراسرنمای زاویه باز ۱۸۰ درجه از چهار نوردهی درست شده که در ۲۴ اوت ثبت شده اند و شمال را نشان می‌دهد و آسمانی که پر شده از نورهای رازگونه ی سبز. با این حال، این نوارهای سبزفام شفق قطبی نیستند بلکه هواتابند.
بر خلاف شفق های قطبی که در اثر برخورد با ذرات باردار پرانرژی پدید می آیند و در عرض های جغرافیایی بالا دیده می‌شوند، هواتاب ناشی از شیمی‌تابناکی (کمیلومینسانس) است، تولید نور در یک فرآیند شیمیایی، و در سراسر جهان رخ می دهد. انرژی شیمیایی این پدیده توسط پرتوهای نهایت فرابنفش خورشید فراهم می شود.
همانند شفق های قطبی، رنگ سبز این هواتاب هم از بلندای ۱۰۰ کیلومتر یا بیشتر و عمدتن از گسیلش اتم های برانگیخته ی اکسیژن سرچشمه می گیرد. هواتاب در نزدیک افق بهتر دیده می شود و مانع تاریکی کامل آسمان شب می گردد.

واژه نامه:
Airglow - Milky Way - Alps - Tre Cime di Lavaredo - wide-angle - panorama - aurora - latitude - chemiluminescence - Sun - extreme ultraviolet - oxygen - atom
منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه