کمان آتشین موشک دلتا در آسمان سپیده دم

این کمان زیبا و خوشریخت رد موشک دلتا را نشان می دهد که در سپیده دم روز پنجشنبه دل آسمان ایستگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال در فلوریدای آمریکا را شکافته و راهی فضا شده است.
درون بخش بالایی موشک به نام بخش قنطورس، "کاوشگرهای دوقلوی توفان کمربند تابشی" (RBSP) جای گرفته اند که اکنون دیگر در مدارهایی جاگانه درون کمربندهای تابشی وان آلنِ سیاره‌ی زمین در حال گردشند.
این چشم انداز که از فاصله ی ۳ مایلی مجموعه ی ۴۱ پرتاب فضایی ثبت شده و بازتاب رد موشک را در آب های Turn Basin نشان می دهد، از پیوستن دو نوردهی درست شده. یکی از آن ها روشنایی چشمگیر سکوی پرتاب، ابرها، و آسمان را ثبت نموده و نوردهی بلند ۳ دقیقه ای دیگر که در پی آن انجام گرفته، رد آتشین موشک را نشان می دهد.
بیشتر فضاپیماها می کوشند از کمربندهای تابشی - که نامشان را از یابنده‌شان، جیمز وان آلن گرفته اند - دور بمانند، ولی فضاپیمای RBSP برای کاوش و بررسی شرایط پویا و خشن همین کمربندها راهی فضا شده است.


واژه نامه:
RBSP - Delta rocket - Cape Canaveral Air Force Station - Centaur - NASA - Radiation Belt Storm Probes - planet - Earth - Van Allen radiation belts - Turn Basin - Space Launch Complex 41 - radiation belts - James Van Allen

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه