ستاره مرموزی که راز جوانی ابدی را یافته است

* دانشمندان می گویند به نظر می رسد در یک توده ستاره ی همسایه ی ما در کهکشان راه شیری، ستاره ای
شگفت انگیز وجود دارد که راز جوانی جاودانه را یافته است.

یک تصویر تازه از رصدخانه ی لاسیلای اِسو در شیلی خوشه ی
ستاره ای کروی و زیبای مسیه ۴ را نشان می دهد که یکی از
ستارگانش به گونه ی شگرفی جوان به نظر می رسد.
تصویر بزرگ تر
این توده ستاره که از نظر علمی به نام خوشه ی کروی شناخته می شود در تصویر تازه ای که رصدخانه ی لاسیلا در رصدخانه ی جنوبی اروپا (اِسو، ESO) در شیلی گرفته دیده می شود. این عکس گوی های درخشانِ ده ها هزار ستاره ی کهنسال را نشان می دهد که گمان می رود همگی در گذشته ی دور تاریخ کیهان ساخته شده اند. ولی یکی از آن ها نشانه های شگفت انگیزی از جوانی را می نمایاند.

ستاره شناسان می توانند با بررسی نور ستارگان، به عناصر شیمیایی درون آن ها پی ببرند و از این راه، سن آن ستارگان را اندازه بگیرند. ستارگان این خوشه مدت ها پیش شکل گرفتند، زمانی که کیهان هنوز جوان بود و به طور کلی عناصر سنگین کمی داشت، زیرا هنوز آنقدر فشرده و توده نشده بود که از پس ساختن این عناصر برآید. و برخی از عناصر سبک که هم که در زمان ساخته شدن ستارگان کهن وجود داشتند، با پیر شدن ستارگان در آن ها ته کشیدند.

[ولی] با مشاهداتی که به تازگی انجام شده، به نظر می رسد این ستاره ی شگفت انگیز هنوز سهم خود از یکی از این عناصر سبک را نگه داشته: لیتیوم.

دانشمندان اِسو در بیانیه ای نوشتند: «سرچشمه ی این لیتیوم مرموز است. به طور طبیعی این عنصر کم کم و طی میلیاردها سال زندگی ستاره، نابود می شود ولی به نظر می رسد این ستاره در میان هزاران ستاره ی دیگر، راز جوانی ابدی را یافته است. این ستاره یا به شیوه ای لیتیوم آغازین خود را مدیریت و حفظ کرده، و یا راهی برای غنی سازی دوباره ی خود با لیتیوم نوساخته یافته است.»

این ستاره یکی از اعضای خوشه ی کروی مسیه ۴ یا M۴ است، یکی از نزدیک ترین خوشه ها به زمین. این خوشه که به نام NGC ۶۱۲۱ هم شناخته می شود، در صورت فلکی کژدم یا عقرب جای دارد و به سادگی می توان آن را با یک دوربین دوچشمی یا یک تلسکوپ کوچک تماشا کرد. تصویر تازه با بهره از تصویرگر میدان باز (WFI) روی تلسکوپ ۲.۲ متری MPG/ESO در لاسیلا گرفته شده است.

Milky Way - eternal youth - globular cluster - European Southern Observatory - ESO - La Silla Observatory - element - lithium - Messier 4 - Earth - NGC 6121 - constellation of Scorpius - The Scorpion - Wide Field Imager - WFI - MPG/ESO

منبع: SPACE.com

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه