بدرود وستا! فضاپیمای داون وستا را ترک کرد

* فضاپیمای داون (Dawn) ناسا مارپیچ وار و به همان آرامی که به وستا رسیده بود، از آن جدا شده
و راهی مقصد بعدیش شد.

این عکس از آخرین رشته تصاویریست که فضاپیمای
داون ناسا از سیارک غول‌پیکر وستا گرفت و قطب
شمال وستا را از بالا در حین جدایی داون از این
سیارک نشان می‌دهد. هنگامی که داون در ژوییه‌ی
سال ۲۰۱۱ به وستا رسید، ناحیه‌ی شمال آن غرق در
 کنترلگران ماموریت داون (Dawn) امروز اطمینان یافتند که فضاپیمای داون ناسا از چنگ نیروی ملایم گرانش سیارک غول پیکر وستا آزاد شده است. داون دم اکنون رسمن راهی مقصد دومش شده: سیاره ی کوتوله ی سِرِس.

داون در حدود ساعت ۱۱:۲۶ به وقت PDT روز چهارم سپتامبر (برابر با ۲:۲۶ بامداد به وقت EDT روز ۵ سپتامبر) از وستا جدا شد. تماس های انجام شده با فضاپیما از راه شبکه ی ژرفای فضای ناسا تایید کرد که جدایی انجام شده و فضاپیما دیگر در مسیر سرس قرار دارد.

رابرت مِیز، مدیر برنامه ی داون، مستقر در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنای کالیفرنیا می گوید: «ما همچنان که محترمانه وستا را بدرود گفته و یافته های شگفت انگیزمان طی یک سال گذشته را بررسی می کنیم، نگاه مشتاقانه ای نیز به پیش رو و گام بعدی ماجراجوییمان در سرس داریم، جایی که یافته هایی حتی از این هم هیجان انگیزتر چشم به راهمان است.»

فضاپیمای داون که در ۲۷ سپتامبر ۲۰۰۷ به فضا پرتاب شد، در ۱۵ ژوییه ی ۲۰۱۱ به وقت PDT (برابر با ۱۶ ژوییه به وقت EDT) وارد مدار گردش به دور وستا شد. در یک سال گذشته، داون نقشه برداری جامعی از این دنیای پیشتر ناشناخته تهیه کرد و نشان داد که وستا یک بلوک ساختمانی شگفت انگیز و گوناگون سیاره ایست. این یافته ها به دانشمندان کمک می کند برخی از رازهای چگونگی پیدایش منظومه ی خورشیدی که زمین خودمان هم جزیی از آنست را بگشایند.
در این تصویر داون، نمای سایه‌گون سطح وستا
در بخش شمالی آن دیده می‌شود. ۱۰۲۴ در ۱۰۲۴ -

ویدیویی اینترنتی برای بزرگداشت "برترین شاهکارهای" داون در وستا را می توانید پایین این مطلب ببینید. دو عکس از آخرین نگاه های داون به وستا را نیز اینجا می بینید که داون را در حال خزیدن از فراز قطب شمال وستا نشان می دهد.

داون مارپیچ وار از وستا فاصله گرفت و به همان آرامی که به آن رسیده بود، از آن دور شد. انتظار می رود این فضاپیما در اوایل سال ۲۰۱۵ به منزلگاه بعدیش، سرس برسد.

این ویدیو برترین دستاوردهای وستا را طی گردشش به دور سیارک غول پیکر وستا نشان می دهد. ویدیو را در یوتیوب ببینید

----------------------------------------------------------------------
گنجینه ی وبلاگ یک ستاره در هفت آسمان از مطالبی که درباره ی سیارک وستا و فضاپیمای داون نوشته شده (پیوندها به ترتیب زمان هستند):
* آهای وستا، سلام! * داون به وستا نزدیک تر شد * سرانجام، دیدار داون با وستا پس از چهار سال * این "وستا" است * وستا، تمام رخ * تصویر سه بعدی وستا * این قطب جنوب سیارک وستاست * نخستین دستاوردهای فضاپیمای داون * سیارک وستا قله ای سه برابر بلندتر از اورست دارد * لغزش سطح سیارک وستا * ناسا فیلمی سه بعدی از سیارک وستا منتشر کرد * شهاب سنگ هایی که از وستا آمده اند * داون با گردش مارپیچ وار به پایین ترین مدار رفت * نخستین تصاویر داون از مدار پایین وستا * نخستین نگاه داون به ساختار شیمیایی وستا * ذخایر عظیم آب یخ زده در سیارک وستا * کشف عوارض سطحی تازه روی سیارک وستا * اضافه کاری داون در مدار وستا * دو گودال که ۱۰۰۰ شهاب سنگ به زمین فرستادند * پرواز مجازی بر فراز سیارک وستا * ناسا روکشی رنگارنگ بر روی وستا انداخت * طلوع دو سیارک در آسمان زمین * نقص فضاپیمای داون به هنگام جدایی از وستا

واژه نامه:
NASA - Dawn spacecraft - gravitational grip - asteroid - Vesta - dwarf planet - Ceres - Deep Space Network - Robert Mase - Jet Propulsion Laboratory - solar system - Earth - greatest hits -port of call

منبع: nasa

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه