روی تیتان کلوچه صلیبی پخته اند؟

* به گفته ی دانشمندان، یکی از فضاپیماهای ناسا یک ویژگی سطحی غیرعادی را بر روی تیتان، ماه سیاره ی کیوان شناسایی کرده است: یک تپه ی بزرگ تَرَک خورده که همچون یک کلوچه ی "هات کراس" کیهانی به نظر می رسد.
فضاپیمای کاسینی ناسا این عکس را از یکی از ویژگی های سطحی ناحیه ی شمال تیتان گرفت که شکلی مانند یک کلوچه ی هات کراس (hot cross bun) دارد (چپ) و به گونه ی خیره کننده ای شبیه یک ویژگی سطحی مشابه روی ناهید است (راست).
اندازه های دیگر: ۸۰۰ در ۶۰۰ - ۹۴۶ در ۷۱۰ - ۱۰۲۴ در ۷۶۸ - ۱۸۷۰ در ۷۸۰
این عارضه به درازای ۷۰ کیلومتر، در میان تصاویر راداری تازه ای دیده می شود که کاوشگر کاسینی ناسا روز ۲۲ ماه می به هنگام گذشتن از کنار تیتان گرفت. پژوهشگران بر این باورند که احتمالن دود و گاز ناشی از گدازه ی داغ، با بیرون زدن از سطح تیتان، آن را از هم شکافته اند و این شیارهای صلیب-گونه را روی آن پدید آورده اند؛ بسیار همانند بخاری که از نانِ در حال پختن درون اجاق بیرون می زند و شکاف هایی روی آن پدید می آورد.

hot cross bun
به گفته ی روزالی لوپز، یکی از دانشمندان کاسینی مستقر در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در پاسادنای کالیفرنیا، ستاره شناسان تاکنون عوارضی از این گونه روی تیتان ندیده بودند.

وی می گوید: «این "کلوچه" شاید نتیجه ی چیزی باشد که روی زمین به نام لاکولیت (کوژسنگ، گنبدسنگ) شناخته می شود، یک توده ی نفوذی که توسط گدازه ای که دارد از زیر به سطح فشار وارد می کند پدید می آید. کوه های هِنری در ایالت یوتا نمونه های بسیار شناخته شده ای از این پدیده های زمین شناختی هستند.»

چنانچه پژوهشگران می گویند، پیش تر در سیاره ی ناهید هم روی ناحیه ای گنبدی شکل به پهنای حدود ۳۰ کیلومتر در کوه های آتشفشانی کوناپیپی، ویژگی همانند این دیده شده بود. یافته ی تازه روی تیتان در روز پنجشنبه ۱۶ اکتبر در نشست بخش دانش های سیاره ای انجمن اخترشناسی آمریکا در رنوی نوادا مطرح شد.

دریاچه های دایمی
این عکسها که توسط فضاپیمای کاسینی ناسا گرفته شدند،
منطقه ای با دریاچه های دایمی در شمال تیتان را نشان
می دهند. دستگاه رادار کاسینی این تصاویر تازه را در
۲۲ می ۲۰۱۲ گرفت. کاسینی مناطقی را رصد کرد که
دریاچه هایش با گذشت شش سال (یک فصل تیتانی) هم-
چنان پایدار مانده بودند. گرچه بهار تیتان در سال ۲۰۰۹
آغاز شد و خورشید اکنون روی این دریاچه ها بالا آمده
ولی هیچ تغییر ظاهری در سطح این دریاچه ها از زمان
گذر سال ۲۰۰۶ کاسینی دیده نمی شود. این با الگوهای
آب و هوایی که در آن ها، دریاچه های مایع دایمی تا
سال ها دوام می آورند همخوانی دارد. اندازه های دیگر:
۸۰۰ در ۶۰۰ - ۱۰۲۴ در ۷۶۸ - ۱۹۱۱ در ۱۰۸۶
عکس های دیگری که کاسینی در پرواز روز ۲۲ می از کنار تیتان گرفت، شواهدی تازه از پایداری و ثبات دریاچه های هیدروکربن در نیمکره ی شمالی تیتان به دانشمندان ارایه می داد.

گروهی از پژوهشگران به رهبری الن استوفان، مستقر در Proxemy Research، در رکتورتاون ویرجینیا، تصاویر تازه ی دریاچه ها را با عکس‌هایی که کاسینی حدود شش سال پیش (یک فصل تیتانی) از همان نواحی گرفته بود مقایسه کردند. آن ها دریافتند که خطوط ساحلی این دریاچه ها تقریبن به همان شکل ۶ سال پیش است و تغییری نکرده.

پژوهشگران می گویند توده های مواد مایع در بخش های دیگر تیتان گذرا هستند. آن ها یادآوری می کنند که بخش هایی از استوای تیتان پس از یک بارش شدید در سال ۲۰۱۰ به رنگ تیره در آمد. گروه این پژوهش خود را نیز روز پنج شنبه در رنو ارایه کردند.

فضاپیمای کاسینی در سال ۱۹۹۷ راهی فضا شد و در سال ۲۰۰۴ به کیوان رسید و وارد مدار آن شد. این فضاپیما تنها برای ماموریتی ۴ ساله در نظر گرفته شده بود، ولی اکنون با پشت سر گذاشتن دو برابر عمر پیش بینی شده اش همچنان پرتوان به پیش می رود. این کاوشگر پیاپی و به گونه ای منظم از کنار تیتان می گذرد و عکس هایی تازه از این ماه غول پیکر سیاره ی کیوان (زحل) به زمین می فرستد.

در همین زمینه: * پسرعموی یک دریاچه آفریقایی روی تیتان * تیتان، پسرعموی شگفت انگیز زمین * شن سواری روی تپه های تیتان * دریانوردی در دنیای فرازمینی * اقیانوسی بزرگ در تیتان * در تیتان باران می بارد! * از آتشفشان های تیتان به جای گدازه، یخ بیرون می زند * تپه های شنی تیتان * نشانه های زندگی بر روی تیتان، قمر کیوان * کیوان و منظومه اش، بخش 1، بخش 2، بخش 3.
واژه نامه:
NASA - Saturn - moon - Titan - hot cross bun - Cassini probe - magma - Rosaly Lopes - Jet Propulsion Laboratory - Earth - laccolith - Henry Mountains - Venus - planet - Kunapipi Mons - volcano - hydrocarbon - lake - Ellen Stofan - Proxemy Research - equator

منبع: SPACE.com

2 دیدگاه شما:

ناشناس

سلام.میشه برام یک دعوت نامه بالاترین بفرستید.یک سالی هست دنبالشم.ممنونتون میشم.
s.a@gmx.com
itpad.ir

یک ستاره در هفت آسمان

خودم ندارم دوست عزیز
ولی از دوستان می پرسم اگر کسی داشت براتون بفرسته

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه