انجمنی گسترده در لبه کهکشان آندرومدا

انجمن ستاره ای بزرگی که به نام NGC ۲۰۶ رده بندی شده، با فاصله ی ۲.۵ میلیون سال نوری، در میان بازوان غبارآلود کهکشان مارپیچی همسایه‌مان، آندرومدا یا M۳۱ جای گرفته است.
این تصویر پر زرق و برق، لبه ی جنوب باختری قرص کهکشان آندرومدا را از نزدیک نشان می دهد و در نزدیکی مرکز آن هم ستارگان آبی و درخشان NGC ۲۰۶ را می بینیم که رنگ و نورشان نمایانگر جوانی این انجمن است. سن جوان ترین ستاره ها از این ستارگان پرجرم، کمتر از ۱۰ میلیون سال است.
NGC ۲۰۶ حدود ۴۰۰۰ سال نوری پهنا دارد و بسیار گسترده تر از خوشه های ستارگان جوانیست که در قرص کهکشان راه شیری خودمان جای دارند و به نام خوشه های باز یا کهکشانی شناخته می شوند. بزرگی این انجمن را می توان با پرورشگاه های ستاره ای غول پیکری مانند NGC ۶۰۴ در کهکشان مارپیچی همسایه مان - M۳۳ - و سحابی رتیل در ابر بزرگ ماژلان مقایسه کرد.

واژه نامه:
NGC 206 - Andromeda - stellar association - spiral galaxy - M31 - Milky Way - open cluster - galactic cluster - stellar nursery - NGC 604 - M33 - Tarantula Nebula - Large Magellanic Cloud

منبع: apod.nasa.gov

5 دیدگاه شما:

Jj Okoch

سلام.میشه اطف کنیدو برام دعوت نامه ی بالاترین بفرستین؟ خیلی خیلی ممنون میشم.

آدرسم اینه:

jjokochaj@gmail.com

Jj Okoch

سلام.میشه اطف کنیدو برام دعوت نامه ی بالاترین بفرستین؟ خیلی خیلی ممنون میشم.

آدرسم اینه:

jjokochaj@gmail.com

Jj Okoch

منتظرما...

یک ستاره در هفت آسمان

خودم ندارم ولی به دوستان خبر میدم اگه کسی داشت براتون بفرسته

مهدی

جنوب باختری نسبت به افق بیننده‌ای در نیمکره‌ی شمالی زمین؟ در مورد مختصات اجرام فضایی شمال و جنوب نسبت به چه تعریف می‌شوند؟

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه