۲۱ دسامبر ۲۰۱۲، روزی مانند روزهای دیگر

* آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا یا JPL درباره ی روز ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ و شایعه هایی مبنی بر پایان دنیا در این روز توضیحاتی ارایه کرده که برگردانش اینجا به شما تقدیم می شود:

این مطلب درباره ی تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ و بلاییست که برخی از مردم می پندارند در آن روز بر سر سیاره ی زمین نازل خواهد شد، شایعه ای که آغازش، همان به اصطلاح "پایان جهان" در گاهشمار مایایی بود.

 آ) ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ نقطه ی پایان این گاهشمار نیست. بلکه تنها نشانگر پایان یک چرخه و آغاز چرخه ای تازه است. درست مانند ۳۱ دسامبر که نقطه ی پایان گاهشمار میلادیست ولی در یکم ژانویه، گاهشمار تازه ای آغاز می شود (پایان اسفند و یکم فروردین ما هم همینطور).

ب) می گویند نیبیرو (Niburu) سیاره ایست به بزرگی چهار برابر زمین که قرار است بسیار به زمین نزدیک شود و همه جور بلا و مصیبت بر سرمان ببارد.
پاسخ - پس می گویند یک سیاره ی غول پیکر دارد به سوی زمین می آید؟ ولی اگر این چنین باشد، ما می بایست مدت ها پیش آن را می دیدیم و اگر به گونه ای نادیدنی باشد، می بایست متوجه اثرات این سیاره بر سیاره های همسایه می شدیم. هزاران ستاره شناس که هر شب آسمان را می کاوند و بررسی می کنند چنین چیزی را نیافته اند.

پ) عوام فکر می کنند که ستاره شناسان ناسا در واقع دارند برای جلوگیری از ایجاد وحشت، این اطلاعات را از آن ها پنهان می‌کنند.
پاسخ - آیا می توانید تصور کنید هزاران ستاره شناس که رصد و کاوش آسمان کار هر شبشان است، همگی سال های سال یک راز را پنهان کرده باشند؟

ت) می گویند در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ یک توفان خورشیدی هم به راه خواهد افتاد.
پاسخ - توفان های خورشیدی واقعن روی می دهند. فعالیت خورشید دارای چرخه ایست که هر ۱۱ سال به بیشینه اش می رسد. ولی بیشینه ی بعدی خورشید، که شاید انتظار داشته باشید به افزایش فعالیت خورشید بیانجامد، نه در دسامبر ۲۰۱۲ بلکه در ماه می ۲۰۱۳ روی خواهد داد. تازه این بیشینه هم بیشینه ی ملایمی خواهد بود و هیچ شواهدی هم از به پا شدن توفان خورشیدی وجود ندارد.

 ادعاهای خارق العاده نیاز به شواهد خارق العاده هم دارند
ث) می گویند قرار است سیاره ها در یک ردیف قرار بگیرند، چیزی که [به طور عادی] واقعن هم روی می دهد؛ می گویند خورشید، زمین و شماری از سیاره ها در یک ردیف قرار می گیرند و این به اثرات کِشندی (جزر و مدی) فاجعه باری روی زمین خواهد انجامید.
پاسخ - خوب، نخست این که در دسامبر ۲۰۱۲ هیچ همترازی سیاره ای رخ نخواهد داد و حتی اگر هم رخ بدهد، هیچ اثر کشندی بر روی سیاره ی زمین نخواهد گذاشت. تنها دو جرم در منظومه ی خورشیدی هست که کشند یا جزر و مد روی زمین به وجود می آورند. یکی "ماه" چون که بسیار به زمین نزدیکست و یکی هم "خورشید"، چون بزرگ است و فاصله ی نسبتن کمی هم از زمین دارد.
ولی تاثیر دیگر سیاره ها بر روی زمین، ناچیز و قابل چشمپوشی است [به هر شکلی هم که قرار بگیرند]. 

ج) یکی دیگر از افسانه هایی که درباره ی ۲۱ دسامبر ۲۰۱۲ گفته می شود اینست که محورهای زمین به گونه ای جابجا می‌شوند.
پاسخ - محور چرخشی زمین نمی تواند جابجا شود زیرا مدار گردش ماه به دور زمین آن را پایدار می کند و به آن اجازه ی جابجایی نمی‌دهد. محور میدان مغناطیسی زمین هم هر چند وقت یک بار جابجا می شود ولی آخرین باری که جابجا شد ۷۴۰ هزار سال پیش بود و تغییری از آن گونه هم تنها هر نیم میلیون سال یا بیشتر رخ می دهد. ولی هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد در دسامبر چنین چیزی روی خواهد داد و حتی اگر هم این محور بخواهد جابجا شود، هزاران سال زمان نیاز خواهد داشت. و حتی اگر جابجایی انجام هم شود، باز هیچ مشکلی برای زمین پدید نخواهد آمد جز این که ناچار خواهیم بود قطبنماهایمان را دوباره تنظیم کنیم.

کارل ساگان زمانی گفته بود ادعاهای شگفت آور و خارق العاده نیاز به شواهد خارق العاده هم دارند. از زمان آغاز تاریخ ثبت شده‌ی بشر، به معنای واقعی کلمه صدها هزار پیشگویی برای پایان دنیا انجام شده ولی دنیا همچنان برقرار است و ما هنوز زندگی می کنیم.

در همین زمینه: * ابرماه و آخرالزمان 

واژه نامه:
Mayan calendar - calendar - Niburu - planet - Earth - NASA - solar storm - sun - solar maximum - planetary alignment - tidal effect - moon - rotation axis - magnetic field - Jet Propulsion Laboratory - California Institute of Technology

منبع: nasa

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه