دو کهکشان که یکی شده اند

جرم درون این تصویر، یعنی NGC ۲۶۲۳ در حقیقت دو کهکشان است که دارند یکی می شوند.
این دو که اکنون در مراحل پایانی یک ادغام کلان دیده می شوند [تصویر متحرک زیر را ببینید]، با فاصله ی حدود ۳۰۰ میلیون سال نوری از زمین، در محدوده ی صورت فلکی خرچنگ (سرطان) جای دارند.
رویارویی خشونت بار میان این دو کهکشان، که شاید در آغاز همانند کهکشان راه شیری بوده اند، به یک فرآیند گسترده ی ستاره زایی نزدیک هسته ی درخشان و همچنین در دنباله های کشندی چشم نواز آن انجامیده. این دنباله های کشندی سرشار از گاز، غبار و خوشه های ستاره ای جوانند و از دو سوی هسته های یکی شده ی دو کهکشان بیرون زده و تا بیش از ۵۰ هزار سال نوری کشیده شده اند.
در درون منطقه ی هسته ها، سیاهچاله ای ابَرپُرجرم جای دارد که احتمالن در اثر یکی شدن دو کهکشان، روند برافزایش [کشیدن مواد به گرد خود و بلعیدن آن ها] را آغاز کرده و آن ناحیه را فعال ساخته است. NGC ۲۶۲۳ به دلیل ستاره زایی و نیز هسته ی فعالش در سراسر طیف الکترومغناطیسی می درخشد.
این نمای واضح کیهانی از NGC ۲۶۲۳ (که آرپ ۲۴۳ نیز نامیده می شود)، از داده های تصویری بایگانی میراث هابل به دست آمده و در میدان دید آن می توان کهکشان های پراکنده ی دورتر از NGC ۲۶۲۳ را هم مشاهده کرد.

واژه نامه:
NGC 2623 - galaxy merger - constellation Cancer - Milky Way - star formation - core - tidal tail - star cluster - nucleus - accretion - supermassive black hole - active galactic nucleus - Arp 243 - Hubble Legacy Archive

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه