عکسی که کنجکاوی برای یادگاری از خود گرفت

* خودروی بهرام نورد کنجکاوی ناسا همچون گردشگری که در برابر برج ایفل از خودش عکس می گیرد، دستش را بالا گرفته و عکسی با وضوح بالا از خودش در برابر چشم اندازی تماشایی ثبت کرده است.

خودروی بهرام نورد کنجکاوی ناسا در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۲ با
بهره از دوربین تصویرگر لنز دستی خود (ماهلی) یک دسته ی
۵۵ تایی عکس با وضوح بالا گرفت. پژوهشگران با چسباندن
این عکس ها به یکدیگر، این پرتره ی شخصی تمام رنگی را
پدید آوردند.
اندازه های بزرگ تر: ۷۵۹۵ در ۵۴۶۳۱۶۰۰ در ۱۲۰۰
 ۱۰۲۴ در ۷۶۸ - ۸۰۰ در ۶۰۰
خودروی ۱ تُنی کنجکاوی در روز ۳۱ اکتبر با بهره از تصویرگر لنز دستی خود (MAHLI، ماهلی) ۵۵ عکس گرفت. پس از آن دانشمندان سرپرست ماموریت، این عکس ها را به هم چسباندند و یک نمای موزاییکی تمام رنگی از کنجکاوی و جایگاهی که در آن فرود آمد، یعنی دهانه ی گیل پدید آوردند.

کنجکاوی در ۵ اوت بر سطح گیل فرود آمد و ماموریتی دو ساله را برای مشخص کردن این که آیا بهرام هرگز در طول تاریخش توان پشتیبانی از موجودات زنده ی ذره بینی را داشته یا نه آغازید.

این تصویرِ همنهاده ی تازه، روبات ۶ چرخ را در نقطه ای که به نام "راکنست" خوانده شده نشان می دهد. کنجکاوی در این نقطه سامانه های خاکبرداری و نمونه برداریش را برای نخستین بار امتحان کرد. جای چهار بار خاکبرداری در جلوی خودرو دیده می شود.

سمت راست خودرو مونت شارپ می شود، کوهی اسرارآمیز با بلندی ۵ کیلومتر که از مرکز گودال گیل سر به آسمان برافراشته. کوهپایه های قله‌ی شارپ مقصد اصلی خودروی کنجکاویند زیرا نشانه هایی از این وجود دارد که مدت ها پیش، در معرض آب مایع قرار داشته اند. به گفته ی پژوهشگران، کوه هایی که در سمت چپ پس زمینه به چشم می خورند دیواره های شمالی گودال گیلند.

پرتره های شخصی مانند این مورد برای گروه دانشمندان کنجکاوی تنها نماهایی گذرا نیستند. این تصویر به مهندسان کمک می کند وضعیت و سلامتی این خودروی ۲.۵ میلیارد دلاری را بررسی کنند و تغییراتی که در گذر زمان در آن پیش آمده را ببینند. تغییراتی مانند سایش چرخ ها و خاک گرفتگی های خودرو.

کنجکاوی ۱۷ دوربین و ۱۰ دستگاه علمی با خود دارد، ولی ماهلی تنها ابزار آنست که می تواند از بخش های خاصی از خودرو، مانند چرخ های دندانه دار آن عکس بگیرد. دلیلش اینست که ماهلی در انتهای بازوی روباتیک ۲.۱ متری پنج مفصلی خودرو جای گرفته است. بازوی کنجکاوی همچنین دارای مته ایست که می تواند سنگ ها را تا ژرفای ۲.۵ سانتیمتر سوراخ کند. گروه دانشمندان ماموریت امیدوارند این مته را در همین راکنست یا پیرامون آن بیازمایند. چنانچه دانشمندان می گویند، کنجکاوی پس از پایان کارش در راکنست - تا پایان امسال یا بیشتر - باید راهی کوهپایه ی مونت شارپ شود.

واژه نامه:
tourist - Eiffel Tower - self-portrait - NASA - Mars rover Curiosity - Mars Hand Lens Imager - MAHLI - Gale Crater - Rocknest - Mount Sharp

منبع: SPACE.com

1 دیدگاه شما:

سایه سرو

از این مریخ نورد که همه را هیجان زده کرده اگاهیهای بیشتری ارایه فرمایید اطلات مردم مخصوصا من خیلی کم است یک دنیا تشکر.....سعید ...سایه سرو

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه