خرناس های یک هیولای خفته

در مرکز کهکشان راه شیری خودمان، تنها ۲۷۰۰۰ سال نوری آنسوتر از زمین، سیاهچاله ای به جرم ۴ میلیون برابر جرم خورشید خفته است.
سیاهچاله ی کهکشان راه شیری که معمولن با نام کمان آ* (بخوانید آ-ستاره) شناخته می شود، خوشبختانه نسبت به سیاهچاله های مرکز کهکشان های فعال دوردست، سیاهچاله ای نرمخو است و بسیار آرام تر از آن ها مواد پیرامون خود را می بلعد.
ولی همین موجود آرام نیز گاه به گاه شراره ای از خود فوران می کند. یکی از این فوران ها که به تازگی رخ داد و چند ساعت هم به درازا کشید، در این رشته تصاویر عالی پرتو X که توسط آرایه ی مدارگرد تلسکوپی طیف سنجی هسته ای (نوستار، NuSTAR) گرفته شده، به ثبت رسیده است.
نوستار در ۱۳ ژوئن به فضا پرتاب شد و برای نخستین بار نماهایی کانونی شده از منطقه ی پیرامون کمان آ* در محدوده ی پرتو ایکس با انرژی های بالاتر از میزان مورد دسترس رصدخانه های چاندرا و XMM تهیه می کند.
در قاب های سمت راست تصویر بالا، رشته شراره های تازه را می بینید که طی دو روز رصد نوستار دیده شدند. این پرتوهای X از موادی تابیده شده که به هنگام فرو کشیده شدن به درون سیاهچاله ی مرکزی راه شیری، شتاب گرفته و به سرعتی نزدیک به سرعت نور رسیده بودند و دمایشان نیز تا بیش از ۱۰۰ میلیون درجه ی سانتیگراد بالا رفته بود.
تکه ی پرتو ایکسی که از تصویر اصلی بزرگنمایی شده، حدود ۱۰۰ سال نوری گستردگی دارد. بخش سفید درخشان درون آن نمایانگر داغ ترین موادیست که بیش از همه به سیاهچاله نزدیک شده اند. ابر صورتی که در آن دیده می شود هم احتمالن از آنِ بقایای ابرنواختری در آن نزدیکیست.


واژه نامه:
Milky Way Galaxy - Sun - Sagittarius A* - black hole - X-ray - Nuclear Spectroscopic Telescope Array - NuSTAR - Sgr A* - Chandra - XMM - supernova remnant

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

ناشناس

سلام دوست عزیز آیا امکانش رو دارید که دعوتنامه برای من هم بفرستید در بالاترین؟
velgrard.sabz@yahoo.com

یک ستاره در هفت آسمان

شرمنده ام دوست عزیز

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه