یافته های کنجکاوی شاید تاییدی بر زندگی روی بهرام باشد

* دوستداران فضا و اخترشناسی پیش بینی می کنند خبری که قرار است بشنوند، خبر کشف مولکول های آلی توسط خودروی کنجکاوی باشد - چیزی که یکی از دانشمندان ارشد ماموریت کنجکاوی، جان گروتزینگر، به گونه ای سربسته در گفتگویش با رادیوی آمریکا بیان کرده - ولی در این میان یک نفر بیشتر از خیلی ها هیجان زده شده.

* خبر گفتگوی گروتزینگر را این جا بخوانید: «راز بزرگ: کنجکاوی یک کشف تاریخی انجام داده!»

گیلبرت لوین، پژوهشگر پیشین ناسا می گوید که دیده شدن نشانه ی مثبت وجود ترکیبات آلی از سوی خودروی کنجکاوی، تاییدیست بر ادعای او که گفته بود ناسا پیشتر هم شواهدی از زندگی روی بهرام را یافته بوده: از راه آزمایشی به نام "آزادسازی برچسبدار" (Labeled Release) که توسط فضاپیمای وایکینگ بر روی سیاره ی سرخ انجام شد.

همه می خواهند از کشف کنجکاوی آگاه شوند
لوین به نیوساینتیست گفت: «اگر کنجکاوی آن گونه که بسیاری امیدوارند، نشانه‌هایی از مواد آلی یافته باشد، واپسین سدی که جلوی تعبیر من از دستاوردهای "آزادسازی برچسبدار" وجود دارد را کنار زده و همه چیز را برایمان روشن خواهد کرد.»

گرچه چشم انداز یافته های تازه ی کنجکاوی همهمه ای در اینترنت به پا کرده، ولی هیچ یک از اعضای ناسا تاکنون آن ها را به طور عمومی بیان نکرده است: گروتزینگر حاضر نشد توضیح دقیقی بدهد و برای نیوساینتیست و دیگر رسانه ها تنها به نشست سالانه ی انجمن ژئوفیزیک آمریکا اشاره کرد که قرار است از روز سوم دسامبر در سان فرانسیسکو آغاز شود.

"کتاب های تاریخ"
گفته ی کلیدی گروتزینگر به رادیوی ملی عمومی آمریکا -«این یافته ها برای نوشتن در کتاب های تاریخ مناسب است. واقعن عالی به نظر می رسد.»- به دستگاهی مربوط می شد به نام سام (SAM) که برای بررسی نمونه ها روی سطح بهرام به کار می‌رود و یکی از وظیفه هایش یافتن مولکول های آلی در خاک بهرام است.

معمولن یافته شدن مواد آلی روی سطح نه شاهدی بر وجود زندگی است و نه چیز شگفت انگیزی به شمار می آید زیرا چنین مولکول هایی توسط شهاب سنگ ها پیوسته در حال بارش بر سر منظومه ی خورشیدیند. اما به گفته ی لوین، در مورد بهرام قضیه پیچیده تر از این هاست.

در این آزمایش، کمی از خاک بهرام درون یک محفظه
ریخته شده بود. پس از آن که یک محلول مغذی آمیخته
با کربن ۱۴ رادیواکتیو به این خاک افزوده شد، دی اکسید
کربن نشاندار شده با مواد رادیواکتیو آزاد شد و به هوا
رفت - این نشانه ای آشکار از سوخت و ساز (متابولیسم)
بود، ولی چیزی که در آن خاک دیده نشد، مواد آلی بود.
مک کی بر این باور است که آزمایش وایکینگ نبودِ
زندگی در خاک بهرام را ثابت نکرد زیرا همین آزمایش
در بیابان آتاکامای شیلی هم انجام شد و اثری از مواد آلی
در آن دیده نشد، در حالی که می دانیم مواد آلی و زندگی
را در خود دارد.
دلیلش اینست که دیده نشدن هیچ گونه مواد آلی توسط دستگاه نصب شده بر روی سطح نشین وایکینگ، نشانه ای منفی بود که باعث شد ردیابی آشکار و قطعی زیست شناسی فعال توسط آزمایش آزادسازی برچسبدار لوین رد شود. در این آزمایش، پس از آن که یک محلول مغذی آمیخته با کربن ۱۴ رادیواکتیو به خاک بهرام درون اتاقک آزمون افزوده شد، دی اکسید کربن نشاندار شده با مواد رادیواکتیو آزاد شد و به هوا رفت - این نشانه ای آشکار از سوخت و ساز (متابولیسم) بود. تصویر روبرو را ببینید.

همیشه توافق همگان بر این بوده که وایکینگ هیچ شواهدی از زندگی روی سیاره‌ی بهرام نیافته ولی لوین دیرزمانیست که در این زمینه دیدگاهی مخالف ابراز می دارد.

هشدار!
لوین اذعان می کند که دستاوردهای تازه ی کنجکاوی هر چه را هم که نشان بدهد، با گذشت بیش از سه دهه بحث و گفتگو بر سر معنای واقعی دستاوردهای وایکینگ، انتظار نمی رود دیدگاه ها یک شبه تغییر کنند. به گفته ی وی، اگرچه با اثبات وجود مواد آلی در خاک بهرام "دیگر دلیلی بنیادین برای مخالفت با تعبیر وی" به جا نخواهد ماند، ولی " تغییر یک الگوواره (پارادایم) کار دشواریست". بیشتر دانشمندان متقاعد شده اند که دستاوردهای وایکینگ بی نتیجه بوده. لوین می افزاید: « من شک دارم دستاورد تازه ی کنجکاوی تغییری در دیدگاه عمومی [درباره ی نتایج وایکینگ] پدید آورد.»

کریس مک کی از مرکز پژوهشی ایمز ناسا در مافت فیلد کالیفرنیا یکی از پژوهشگران برجسته در مورد امکان وجود زندگی روی بهرام است، و او نیز خواستار احتیاط است: «شاید نتایج به آن اندازه که شایعه های اینترنتی می گویند هیجان انگیز نباشد.» وی این را به عنوان کسی می گوید که به شکل خصوصی از یافته ی کنجکاوی آگاه شده.

از سوی دیگر، مک کی هیچگاه قانع نشد که وایکینگ نتوانسته مواد آلی را بیابد. وی در مقاله ای که مورد داوری همتا قرار گرفته می گوید که عدم شناسایی مواد آلی توسط وایکینگ نامعتبر است، چرا که همان آزمایش وایکینگ را روی خاکی از بیابان آتاکامای شیلی، که می دانیم دارای مواد آلی است، انجام دادند و در آن هم چیزی از مواد آلی دیده نشد.

واژه نامه:
organic molecule - Mars - Curiosity - John Grotzinger - NASA - Gilbert Levin - Labeled Release - Red Planet - Viking - American Geophysical Union - History books - National Public Radio - SAM - Martian soil - solar system - meteorite - carbon - nutrient - paradigm - Chris McKay - Ames Research Center - Atacama desert

منبع: newscientist

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه