یک سال از آغاز سفر کنجکاوی گذشت

* یک سال از روزی که خودروی کنجکاوی راهی سیاره ی سرخ شد گذشت!

این سراسرنما (پانوراما) یک تصویر موزاییکی از عکس هایی است که دوربین Mast (ماستکم)، نصب شده روی خودروی بهرام نورد کنجکاویِ ناسا، در اکتبر و نوامبر ۲۰۱۲ گرفت. در آن هنگام، این خودرو در جایی به نام "راکنست" سرگرم کار بود.
  اندازه های بزرگ تر: ۲۰۰۰ در ۱۵۰۰ - ۱۶۰۰ در ۱۲۰۰ - ۱۰۲۴ در ۷۶۸ - ۸۰۰ در ۶۰۰ - این سراسرنما را در ابعاد کامل و گسترده ببینید 

دوربین ریز-تصویرگرِ از راه دورِ شمکم در ۵۷مین روز بهرامی -سول-
از زمان آغاز به کار کنجکاوی روی این سیاره (۳ اکتبر ۲۰۱۲)، از
فاصله‌ی۳.۷ متری عکس‌های جزیی را گرفت. نشانه‌های روی عکس،
۵ نقطه را نشان می دهند که شمکم با لیزرش سوراخ کرده. اندازه های
بزرگ تر: ۱۳۱۷ در ۱۲۹۵ - ۱۰۲۴ در ۷۶۸ - ۸۰۰ در ۶۰۰
کنجکاوی، خودروی بهرام نورد ناسا، در ۲۶ نوامبر ۲۰۱۱ سوار بر فضاپیمای "آزمایشگاه علمی بهرام" یا MSL، پروازش را از ایستگاه نیروی هوایی در کیپ کاناورال فلوریدا به سوی سیاره ی بهرام آغاز کرد. [ویدیوی آن را ببینید: * ایستگاه بعدی: بهرام]

اکنون یک سال از آغاز سفر و ۱۶ هفته از فرود حماسی کنجکاوی بر روی نقطه ی هدف در درون دهانه ی گیل می گذرد و تا این زمان، کنجکاوی بیش از ۲۳ هزار تصویر خام (پردازش نشده) به زمین فرستاده، ۵۱۷ متر از سطح بهرام را پیموده، و به دانشمندان در شناخت تاریخچه ی محیط آن منطقه کمک کرده و می کند.

این خودرو با اندازه ی یک اتومبیل، در جایگاهیست که به نام Point Lake خوانده شده و مشرف بر سطح های پست تری در خاور است، جایی که گروه دانشمندان کنجکاوی برآنند تا در آن هدفی بیابند که کنجکاوی بتواند برای نخستین بار، مته ی خود را برای نمونه برداری از سنگ ها به کار ببرد.

راکنست ۳ یک تکه سنگ به درازای نزدیک به ۴۰ سانتیمتر و بلندی
حدود ۱۰ سانتیمتر است که نزدیک سطح پوشیده از شن و خاک بادزده‌ی
"راکنست" قرار دارد؛ جایی که کنجکاوی از خاکش نمونه برداشت و
آزمایش کرد. اندازه های بزرگ تر:
۱۸۵۰ در ۱۳۸۸- ۱۶۰۰ در ۱۲۰۰- ۱۰۲۴ در ۷۶۸- ۸۰۰ در ۶۰۰
پژوهشگران در طی دو سال نخست ماموریت کنجکاوی، ۱۰ ابزار علمی آن را به کار می برند تا دریابند آیا منطقه ی مورد پژوهش در دهانه ی گیل هرگز در تاریخش شرایط محیطی مناسب برای زندگی میکروبی را داشته یا نه.

آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا (JPL) بخشی از بنیاد فناوری کالیفرنیا در پاسادنا است و مدیریت و سرپرستی پروژه ی آزمایشگاه علمی بهرام را برای هیات مدیره ی ماموریت های علمی ناسا در واشنگتن انجام می دهد. JPL کار طراحی و ساخت خودروی کنجکاوی را برای این پروژه بر عهده داشت.

واژه نامه:
Panoramic View - Rocknest - Mast Camera - Mastcam - NASA - Mars rover - Curiosity - Mars - Cape Canaveral - Mars Science Laboratory - Gale Crater - Point Lake - drill - microbial life - Jet Propulsion Laboratory - Science Mission Directorate - ChemCam - Martian day - sol

منبع: nasa

1 دیدگاه شما:

ناشناس

کافر بی همه چیز از مه و افلاک گذشت
مسلم اندر پی روبند و حجاب است هنوز

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه