کهکشان مارپیچی شکوهمند با ابرنواخترش

کهکشان مارپیچی میله ای NGC ۱۳۶۵ به راستی یک جزیره ی شکوهمند کیهانیست که پهنایی نزدیک به ۲۰۰ هزار سال نوری دارد. NGC ۱۳۶۵ که دوری‌اش از زمین به ۶۰ میلیون سال نوری می رسد و در صورت فلکی شیمیایی کوره* دیده می‌شود، عضو برجسته ی خوشه ی کهکشانیِ خوب بررسی شده ی کوره است.
این تصویر رنگی واضح مناطق نیرومند ستاره زایی را در انتهای میله و در راستای بازوان مارپیچی کهکشان نشان می دهد، به همراه جزییات رگه های گرد و غباری که هسته ی درخشان آن را خط خطی کرده اند. در دل همین هسته ی درخشان یک سیاهچاله ی ابرپرجرم نهفته است.
اخترشناسان بر این باورند که میله ی نمایان و برجسته ی NGC ۱۳۶۵ با کشاندن گاز و غبار به درون یک گرداب ستاره زایی و سرانجام هم ریختن مواد در سیاهچاله ی مرکزی و تغذیه ی آن، نقشی کلیدی در فرگشت و تکامل این کهکشان بازی می کند.
در ۲۷ اکتبر ابرنواختری درخشان در این کهکشان دیده شد که جایگاهش در عکس با علامتی نشان داده شده. این ابرنواختر که با نام SN2012fr رده بندی شد، یک ابرنواختر رده ی Ia بوده و در اثر انفجار یک ستاره ی کوتوله ی سفید پدید آمده است.
------------------------------
* دلیل نام گذاری این صورت فلکی به عنوان کوره، قرن هجدهم و زمانی بود که منجم فرانسی نیکلا لویی دولاکای آن را کوره ی شیمیایی نامید.

واژه نامه:
NGC 1365 - Barred spiral galaxy - island universe - constellation Fornax - Fornax galaxy cluster - star forming region - spiral arm - dust lanes - core - supermassive black hole - black hole - SN2012fr - type Ia - supernova - white dwarf star

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

ناشناس

وبلاگ عالی و پر مغزی دارین. اطلاعات نجوم و اخترشناسی از علایق بنده هستند.

یک ستاره در هفت آسمان

لطف دارید دوست عزیز
خوشحالم که به این وبلاگ سر می زنید

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه