نمایی سرگیجه آور از توفان شش گوش کیوان

* عکس های تازه و شگفت انگیزی که کاوشگر کاسینی ناسا -که در حال گردش به دور کیوان است- گرفته، نمایی کوتاه و سرگیجه آور از درون یک توفان هیولاگونه در قطب شمال این سیاره ی حلقه دار را پیش چشم ما می آورد.

در این تصویر با پردازش رنگی که ۲۷ نوامبر ۲۰۱۲ توسط
فضاپیمای کاسینی ناسا گرفته شد، گردباد اسرارآمیز شمال
کیوان، یک توفان گسترده ی شش گوش-مانند به چشم می خورد.
تصویر بزرگ تر
به گفته ی دانشمندان ماموریت کاسینی، این فضاپیما عکس های تماشایی این توفان کیوان را دیروز (۲۵ نوامبر) گرفت و در همان روز هم به زمین فرستاد. این عکس ها یک توفان چرخان را نشان می دهند که یادآور توفند سندی است که به تازگی سیاره ی خودمان را در هم نوردید.

این توفان در یک گرداب ابری شش گوشه ی شگفت انگیز واقع در قطب شمال کیوان جای دارد که نخستین بار در آغاز دهه ی ۱۹۸۰ توسط کاوشگر وویجر دیده شد، و از آن زمان تاکنون هم فضاپیمای کاسینی آن را از نزدیک تر مورد بررسی قرار داده. گمان می رود این ویژگی شگفت آور شش ضلعی که تقریبن ۲۵۰۰۰ کیلومتر پهنا دارد، در اثر جریان یک رودباد که جو این سیاره را در می نوردد پدید آمده باشد.

دانشمندان فضاپیمای کاسینی در به روز رسانی آنلاین خبرها گفتند: «جابجایی های تازه ی کاسینی به درون مدارهای نزدیک تر به سیاره، به دانشمندان سرپرست آن دیدگاهی سرگیجه آور از مناطق قطبی کیوان داده است. و چیزی که در برابر چشمان حیرت زده ی ما نمایان شد این بود: ابرهای توفانی چرخان و گردابی چرخنده در مرکز شش گوش پرآوازه ی قطب شمال کیوان.»
این عکس تماشایی از توفان قطب شمال کیوان توسط
فضاپیمای کاسینی ناسا در ۲۷ نوامبر ۲۰۱۲ گرفته شد.
این یک تصویر خام و پردازش نشده است.
تصویر بزرگ تر - رنگی شده و از نمایی دیگر 

توفان هایی مانند این در بسیاری از سیاره های منظومه ی خورشیدی، از جمله کیوان پدیده هایی رایجند. به نوشته ی دانشمندان: «این پدیده ها همانند چیزی هستند که کاسینی چند سال پیش در قطب جنوب کیوان یافت.»

کاسینی، نخستین فضاپیماییست که به گرد کیوان می چرخد. این فضاپیما در سال ۱۹۹۷ به فضا پرتاب شد و در ژوییه ی ۲۰۰۴ به این غول گازی رسید. این کاوشگر تاکنون بیش از ۶.۱ میلیارد کیلومتر را پیموده و شماری از کشف های بزرگ و مهم را درباره ی منظومه ی کیوان انجام داده است، از جمله آن که پرده از وجود دریاچه های هیدروکربنی بر روی تیتان، ماه کیوان و آبفشان های روی سطح انسلادوس، ماه دیگر آن برداشته است.

دانشمندان این ماموریت نوشتند: «هشت سال و نیم از ماموریت تاریخ ساز ما به گرد سیاره ی حلقه دار گذشته و ما همچنان از رونمایی پدیده های تازه و ظاهرن بی پایان این سیاره در شگفتیم.»

----------------------------------------------
توضیح سایت apod ناسا در این باره:

در قطب شمال سیاره ی کیوان چه خبر است؟ گردشاری از ابرهای شگفت انگیز و پیچیده ی چرخان در جریانست.
هفته ی گذشته فضاپیمای روباتیک کاسینی که در مداری به گرد کیوان می چرخد، از مرکز این چرخند با جزییاتی بی سابقه عکس گرفت. این ابرها در مرکز سامانه ی ابری شش گوشه ی شگفت انگیزی جای دارند که قطب شمال کیوان را در بر گرفته.
شمالگان کیوان چند سال است که به سمت نور خورشید چرخیده. کاسینی تنها می توانست عکس هایی در محدوده ی فروسرخ از مناطقی که پیش از این در سایه بودند بگیرد.
تصویر بالا یک عکس خام و بدون پردازش است و دارد آماده می شود تا در سال ۲۰۱۳ منتشر شود. به تازگی با به هم پیوست چندین عکس مشابه دیگر که از همین منطقه گرفته شده، ویدیویی ساخته اند.
دانشمندان سیاره شناس بر آنند تا مدتی بررسی این غیرعادی ترین ساختار ابری را دنبال کنند.

واژه نامه:
NASA - Cassini - Saturn - storm - Earth - Hurricane Sandy - planet - tempest - hexagonal - vortex - Voyager spacecraft - six-sided - jet stream - hexagon - solar system - Saturn system - hydrocarbon - lake - moon - Titan - geyser - Enceladus

منبع: SPACE.com و  apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه