ناامید نباشید! سال ۲۰۱۳ هم خبرهایی دارد!

* به خاطر فرا نرسیدن رستاخیز و پایان نیافتن دنیا در سال ۲۰۱۲ سرخورده شده اید؟ دلخور نباشید!
در سال ۲۰۱۳ یک اَبَردنباله دار کمیاب برای دلجویی از شما خواهد آمد!
تصویر متحرکی که جابجایی این دنباله دار را در ۳۰ دقیقه نشان می دهد. منبع
دنباله دارها روزگاری به طور گسترده به عنوان نشانه هایی شوم خوانده می شدند ولی شاید بتوان گفت هیچگاه به اندازه ی این تازه وارد تماشایی نبوده اند؛ تازه واردی که به نام C/2012 S1 یا آیسان (ISON) نامیده شده. این دنباله دار در زمان اوج درخشش خود چه بسا از ماه هم پرنورتر شود و حتی در روز دیده شود.

آیسان که نخستین بار در سپتامبر دیده شد، از بیرون از منظومه ی خورشیدی آمده و دارد به سوی خورشید پیش می آید. در ماه نوامبر به نزدیک ترین فاصله از خورشید می رسد و به گفته ی تیموتی اسپار از مرکز سیاره شناسی ماینور در دانشگاه هاروارد، انتظار می رود در آن زمان نمایشی به خوبی نمایش دنباله دار هیل-باپ در سال ۱۹۹۷ به راه بیندازد.

این نخستین سفر آیسان به فضای درونی منظومه ی خورشیدی است و بنابراین می تواند گازهای گریزا و فراری را در خود داشته باشد که دنباله دارهای دیگر طی چرخش های بیشمار خود به گرد خورشید، آن ها را از دست داده اند. این باعث خواهد شد بتوانیم نگاهی بکر و تازه به موادی از فضای بیرونی منظومه ی خورشیدی در ۴.۶ میلیارد سال پیش، زمانی که آیسان شکل گرفت بیندازیم. 
 
شبیه سازی ابر گازی پس از نزدیک شدن به سیاهچاله ی مرکزی کهکشان راه شیری
سال ۲۰۱۳ نوید یک آتش بازی کیهانی با طعمی دیگر را هم می دهد. این آتش بازی را یک توده ابر گازی به جرم سه برابر جرم زمین به پا خواهد کرد که در حال پیشروی به سوی سیاهچاله ی ابرپرجرم و معمولن آرامی است که در مرکز کهکشان راه شیری جای دارد. البته این برخورد با چشم غیرمسلح دیده نمی شود ولی تلسکوپ های پرتو X می توانند تابش های ناشی از موج شوکی که به هنگام برخورد و ورود این ابر به درون هاله ی گاز داغ پیرامون سیاهچاله رخ می دهد را دریافت کنند.

این سیاهچاله با نام کمان آ* (کمان آ ستاره) تنها ۲۵ هزار سال نوری از زمین فاصله دارد - در همسایگی کیهانی. از همین رو این برخورد دیدگاهی بی سابقه از فروکشیده شدن مواد به درون یک سیاهچاله به ما ارایه خواهد کرد. حتی به کمک آن می توانیم سرنخ هایی ارزشمند درباره ی آن چه ۳۰۰ سال پیش رخ داد هم به دست آوریم؛ زمانی که این سیاهچاله بسیار درخشان تر از امروز بود.

واژه نامه:
Doomsayer - apocalypse - supercomet - comet - C/2012 S1 - ISON - moon - sun - solar system - Timothy Spahr - Minor Planet Center - Hale-Bopp - volatile gas - Earth - supermassive black hole - galaxy - X-ray - shock wave - black hole - Sagittarius A*

منبع: newscientist

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه