آپولو ۱۷: نمای سه بعدی از مدار ماه

عینک آبی/سرخ خود را بزنید و این نمای چشمگیر سه بعدی از جهانی دیگر را تماشا کنید.
این چشم انداز توسط فرمانده ی فضاپیمای آپولو ۱۷، ایوجین سرنان در ۱۱ دسامبر ۱۹۷۲، و یک دور گردش مداری پیش از فرود و نشستن بر سطح ماه ثبت شد. 
این تصویر سه بعدی برجسته از دو عکس (AS17-147-22465 و AS17-147-22466) درست شده که توسط وی از پشت پنجره ی گردونه ی ماه نشین چلنجر گرفته شد. در آن هنگام، او و دکتر هریسون اشمیت در حال پرواز بر فراز نقطه ی تعیین شده برای فرود، یعنی دره ی ثور - لیترو (Taurus-Littrow Valley) بر سطح ماه بودند.
نزدیک میانه ی تصویر، رخساره ی گسترده و روشن از آفتاب کوه جنوبی (توده ی جنوبی- South Massif) دیده می شود که در سمت چپ دره ی ثور-لیترو و بر روی سطح تیره ی آن قد برفراشته. آن سوی کوه ها، نزدیک لبه ی ماه هم دریای آرامش ماه به چشم می خورد.
گردونه ی فرماندهی/خدمات آپولو ۱۷ با نام آمریکا و به خلبانی رونالد ایوانز درون مدار و جلوی ستیغ توده ی جنوبی دیده می‌شود.


واژه نامه:
Apollo 17 - Stereo - Lunar Orbit - red/blue glasses - Eugene Cernan - Moon - anaglyph - AS17-147-22465 - AS17-147-22466 - Lunar Module - Challenger - Harrison Schmitt - Taurus-Littrow Valley - South Massif - Mare Serenitatis - Ron Evans - Command Module America

منبع: apod.nasa.gov

2 دیدگاه شما:

پهنای باند

بسیار زیبا بود. ممنون. جالبه که میشه از روی دو تا عکس یه عکس سه بعدی درست کرد!

یک ستاره در هفت آسمان

خواهش می کنم دوست عزیز

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه