فواره های پلاسما به بلندی یک میلیون سال نوری

چرا از این کهکشان، فواره های چنین تماشایی بیرون می زند؟
هیچ کس دلیلش را به درستی نمی داند، ولی احتمالن مربوط به یک سیاهچاله ی ابرپرجرم فعال در مرکز آنست.
این کهکشان که در مرکز تصویر دیده می شود با نام هرکولس آ، در محدوده ی نور دیدنی (مریی) یک کهکشان بیضیگون نسبتن معمولی دیده می شود. ولی هنگامی که در محدوده ی امواج رادیویی از آن عکس گرفته می شود، فواره هایی هول انگیر از پلاسما به بلندی بیش از یک میلیون سال نوری که در حال بیرون جهیدن از آنند پدیدار می شود.
بررسی های مفصل و دقیق نشان می دهد کهکشان مرکزی که به نام ۳C ۳۴۸ هم شناخته می شود، عملن بیش از ۱۰۰۰ بار سنگین تر از کهکشان راه شیری خودمان، و سیاهچاله ی مرکزی آن هم تقریبن ۱۰۰۰ بار سنگین تر از سیاهچاله ایست که در مرکز کهکشان خودمان جای دارد.
تصویر بالا یک بر هم نهی از دو عکس است: عکسی در نور دیدنی (مریی) که توسط تلسکوپ فضایی هابل که به دور زمین می گردد گرفته شده با عکسی در محدوده ی امواج رادیویی که توسط رادیوتلسکوپ های آرایه ی بهینه سازی شده ی بسیار بزرگ (VLA) در نیومکزیکوی آمریکا ثبت شده است.
سازوکارهای فیزیکی که این فواره ها را پدید می آورند هنوز در دست بررسی و پژوهش است. بیشترین احتمال برای سرچشمه ی انرژی این فواره ها موادیست که دارند مارپیچ وار به درون سیاهچاله ی مرکزی فرو کشیده می شوند.
واژه نامه:
Plasma - Jet - Radio Galaxy - Hercules A - galaxy - supermassive black hole - elliptical galaxy - visible light - radio wave - 3C 348 - Milky Way Galaxy - black hole - Hubble Space Telescope - Very Large Array - VLA - radio telescope

منبع: apod.nasa.gov

0 دیدگاه شما:

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه