«ماکی ماکی»، دنیایی در فراسوی منظومه خورشیدی

ماکی ماکی (Makemake) یکی از بزرگ ترین اجرام شناخته شده در فضای بیرونی منظومه ی خورشیدی است.
این جسم که نامش MAH-kay MAH-kay خوانده می شود، درون کمربند کویپر جای دارد و بزرگیش به حدود دو سوم بزرگی پلوتو می رسد، ضمن این که تنها کمی دورتر از پلوتو به گرد خورشید می چرخد و تنها اندکی نیز از آن کم نورتر است. ولی مدار ماکی ماکی نسبت به صفحه ی دایره البروجی (برجگاهی) که سیاره ها در آن به گرد خورشید می چرخند، بسیار کج تر از مدار پلوتو است.
این گویِ بیرون از منظومه ی خورشیدی در سال ۲۰۰۵ توسط گروهی به رهبری مایک براون از caltech یافته و رسمن به نام ماکی ماکی نامیده شد، آفریدگار انسان ها در اسطوره های راپا نوئی یا راپای بزرگ در جزیره ی ایستر.
در سال ۲۰۰۸، ماکی ماکی به عنوان یک سیاره ی کوتوله، در زیرشاخه ی پلوتوئیدها، رده‌بندی شد و بنابراین ماکی ماکی پس از پلوتو و اریس، به عنوان سومین پلوتوئید در این رده‌بندی ثبت شده.
عکسی که تلسکوپ هابل در سال
۲۰۰۶ از ماکی‌ماکی گرفت
ماکی ماکی دنیایی با ظاهر تقریبن سرخ فام است، با طیف رنگ هایی که نشان می دهد احتمالن سطح آن پوشیده از تکه مناطقی از متان یخ زده است. تاکنون هیچ عکسی از سطح ماکی ماکی گرفته نشده، و آنچه در تصویر بالا می بینید، برداشت یک هنرمند از این جهان دوردست است.
به تازگی ماکی ماکی از جلوی یک ستاره ی دوردست گذشت و اخترشناسان با بررسی دقیق افت نور آن ستاره که در اثر گذر ماکی ماکی رخ داده بود دریافتند که این سیاره ی کوتوله جو رقیق و اندکی دارد.

واژه نامه:
Makemake - Solar System - Kuiper belt - Pluto - Sun - ecliptic plane - planet - Mike Brown - Caltech - Rapa Nui - Easter Island - dwarf planet - plutoid - Eris - atmosphere

منبع: apod.nasa.gov

Blogger template 'Browniac' by Ourblogtemplates.com 2008

بالای صفحه